NFT'lerin ( Non-Fungible token/ Nitelikli fikri tapu) miras hukuku bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of NFTs (Non-fungible tokens/ Qualified intellectual deed) in the context of inheritance law
  1. Tez No: 911371
  2. Yazar: RABİA PELİN OPAN GÜNDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan yenilikler, toplumsal ve gündelik hayatı doğrudan etkilemekte ve değiştirmektedir. Bu anlamda, kişilerin birçok işlemi sanal düzlemde gerçekleştirmeleri ve varlıklarını dijital ortamlarda saklayabilmesi, dijital mal varlığı ile dijital miras kavramlarını gündeme getirmiştir. Mirasbırakanların öldükten sonra sanal boyutta bulunan tüm dijital verilerini ifade eden dijital miras kavramı, son dönemde ilgi odağı haline gelmiştir. Bu anlamda, dijital mirasın mirasçılara intikal edip edemeyeceği konusu da gündemdedir. Ancak dijital verilerin, miras hukuku kapsamında mirasçılara hukuka uygun bir şekilde intikal etmesi noktasında özel hayata saygı hakkı ve haberleşmenin gizliliği çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. Yakın zamanda ortaya çıkan bir değer olan ve takası mümkün olmayan NFT'ler de ekonomik açıdan bir değer taşıdığı için ve dijital olduğu için dijital mal varlığı kavramına dahil edilmektedir. Bu nedenle, kullanımı günden güne yaygınlaşan ve oldukça ilgi çeken NFT'lerle ilgili ortaya çıkabilecek tüm uyuşmazlıkların çözülebilmesi ve NFT sahiplerinin haklarının korunabilmesi için öncelikle NFT kavramının hukuki niteliğinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu noktada, NFT'lerin miras hukuku bakımından da terekeye dahil edilip edilemeyeceği ya da NFT'lerin mirasçılara intikal edip edemeyeceği hususları yönünden bir inceleme yapılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The innovations that arise with the development of technology directly affect and change social and everyday life. In this sense, the fact that people perform many operations in the virtual plane and keep their assets in digital environments brought up the concepts of digital assets and digital heritage. The concept of digital inheritance, which refers to all digital data of testators that exist in a virtual dimension after their death, has recently attracted a lot of attention. In this sense, the issue of whether digital inheritance can be transferred to heirs is also on the agenda. However, in order for digital data to be transferred to heirs in a lawful manner within the scope of inheritance law, it must be addressed within the framework of the right to respect for private life and the confidentiality of communication. NFTs, a recent value that has emerged and cannot be excluded, are also included in the concept of digital assets because they have an economic value and are digital. For this reason, it is necessary to determine the legal nature of the NFT concept in order to solve all disputes that may arise from day by day and which may arise about NFTs, which are widespread day by day and to protect the rights of NFT owners. At this point, it is important to conduct an investigation in terms of whether NFTs can be included in the land in terms of inheritance law or whether NFTs can be transferred to the heirs.