Comparison of pregnant women with and without a history of perinatal loss in terms of depression, their thoughts about their own and baby's well-being, acceptance of pregnancy and maternal role, maternal expectations and maternal attachment
Perinatal kayıp öyküsü olan ve olmayan hamile kadınların depresif belirtiler, kendi ve bebeğinin sağlığına ilişkin düşünceler, hamileliğin ve annelik rolünün kabulü, doğum öncesi annelik beklentileri ve maternal bağlanma açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 911382
  2. Yazar: ZEYNEP CEREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Perinatal kayıplar, kadınların ruh sağlığı ve annelik deneyimleri ile oldukça ilişkilidir. Perinatal kayıpların psikolojik yansımaları sonraki hamilelikte ve hatta doğumdan sonra bile devam edebilir. Mevcut çalışma, perinatal kayıp öyküsü olan ve olmayan kadınların yeni hamilelikteki deneyimlerini depresyon skorları, kendinin ve bebeğin sağlığına ilişkin düşünceler, hamileliğin kabulü, annelik rolününün kabulü, annelik beklentileri ve doğum öncesi bağlanma açısından grup bazında incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar perinatal kayıp öyküsü olan 50 ve olmayan 50 kadından (N = 100) oluşmuş ve Beck Depresyon Envanteri, Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği, Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği ve Maternal Antenatal Bağlanma Ölçeğini doldurmuşlardır. Perinatal kayıp öyküsü olan katılımcılara ayrıca açık uçlu sorular da sorulmuştur. Veriler Bağımsız Örneklem T-Test ve tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, depresyon, sağlığa ilişkin endişeli düşünceler, annelik rolünü kabullenmede zorluk ve gerçekçi olmayan olumlu annelik beklentileri açısından anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Tematik analiz, kaybı bir nedene atfetme sorusunda 8 tema ortaya çıkarmıştır: bebeğin sağlık sorunları, ihmalkarlık, yetersiz sağlık hizmetleri, hazır olmama, çevresel faktörler, stres, kültürel açıklamalar ve hiçbir şeye atfetmeme. Algılanan destek sorusunda ise 5 tema ortaya çıkarmıştır: desteklendiğini hissetme, hiç destek görmeme,“teselli edilme”, kaybı görmezden gelme ve“tabu”. Bulguların, perinatal kayıp yaşamış hamile kadınların hangi alanlarda özellikle zorlandıkları ve dolayısıyla hangi alanlarda desteklenebilecekleri konusunda nasıl rehberlik edeceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Perinatal losses are profoundly associated with women's mental health, maternal experiences. The psychological impact of perinatal losses may even persist in a subsequent pregnancy and even after the birth. The current study aimed to examine the experiences of women with and without a history of perinatal loss in the new pregnancy in terms of level of depressive symptoms, thoughts about well-being of oneself and baby, acceptance of pregnancy, acceptance of maternal role, maternal expectations, and antenatal attachment on a group basis. Participants consisted of 50 women with and 50 women without perinatal loss history (N = 100), and completed Beck Depression Inventory, Prenatal Self Evaluation Questionnaire, Prenatal Maternal Expectations Scale, and Maternal Antenatal Attachment Scale. Participants with a perinatal loss history were also asked open-ended questions. Data were analyzed using Independent Samples T-Test and thematic analysis. The findings indicate significant differences in terms of depression, anxious thoughts about well-being, difficulty in accepting maternal role and unrealistic positive maternal expectations. Thematic analysis revealed 8 themes for attributing the loss to a cause that are: baby's health problems, being negligent, inadequate healthcare services, lack of readiness, environmental factors, stress, cultural explanations, and not attributing to anything; and 5 themes for perceived support that are: feeling supported, no support at all, being“consoled”, ignoring the loss, and“taboo”. It is discussed how the findings will provide guidance on the areas in which pregnant women who have experienced perinatal loss are particularly challenged and therefore in which areas they can be supported.