Trombofili ve hiperhomosisteinemi ile bağlantılı gebelik komplikasyonları ve fetal kayıplar
Pregnancy complications and fetal loss associated with hyperhomocysteinemia and thrombopmilia
- Tez No: 165103
- Danışmanlar: PROF.DR. KUTAY BİBEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Servis ve Poliklinikleri' ne Ekim 2002- Kasım 2004 tarihleri arasında başvuran, öyküsünde tekrarlayan abortus, İÜ exitus, preeklampsi, eklampsi, HELLP Sendromu, ablasyo plasenta, IUGY gibi komplikasyonlu gebelikleri olan 100 hasta, sağlıklı gebelik öyküsü olan 60 kontrol olgusu ile karşılaştirılrnıştır. Bu gruba giren hastalarda, maternal yaş, ağırlık, boy, VKİ, mestrüel siklus, gravidite, parite, abortus, preeklampsi, İÜ exitus, tekrarlayan abortus gibi epidemiyolojik özellikler ile serum homosistein, Vitamin B12, folik asit, fibrinojen, total kolesterol, bakır, ALT, AST, HDL, LDL kolesterol, kreatinin, AT-III, Protein C, S, APCR ve ürik asit gibi laboratuar parametrelerine bakılarak bu parametrelerin gebelik komplikasyonlan ile ilişkisi incelenmiştir. Yine diğer çalışma grubumuza aynı tarihler arasında kliniğimize başvuran gestasyonel haftası 28-38 hafta arasında olup preeklampsi, eklampsi ya da HELLP Sendromu olan 70 hasta, gebeliğinin herhangi bir döneminde olan IUGY, ablasyo plasenta, iu exitus gibi komplikasyonlan olan 70 hasta ve sağlıklı gebeliği bulunan 60 kontrol olgusu alınarak maternal yaş, boy, ağırlık, VKİ, menstrüel siklus, gestasyonel hafta, sistolik ve diastolik kan basıncı, 1. ve 5. dakika apgar skorları, doğumdaki fetal kilo gibi epidemiyolojik ve klinik özellikler ile hb, hct, plt, albumin, ürik asit, kreatinin, Vitamin B12, folik asit, homosistein, fibrinojen, PAI-1, AT-III, Protein C,S, APCR ve serum bakır gibi laboratuar parametreleri açısından karşılaştırılmıştır. İlk grubumuzda (öyküsünde daha öncede belirtilen çeşitli gebelik komplikasyonlan bulunan hastalar) serum homosistein, Protein C, APCR, PAI-1 düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Ancak Protein S düzeyi ile AT-III düzeyleri arasında bir ilişki gösterilememiştir. Preeklampsi ve diğer komplikasyon grubunda ise serum homosistein, balar, APCR, PAI-1, Protein S düzeyleri ile bu komplikasyonlar arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Ancak AT-HI ile Protein C düzeyleri ile bu komplikasyonlar arasında bir korelasyon saptanamamıştır. 83Trombofili belirteçlerinin ve serum homosistein düzeylerinin gebe ve gebe olmayan hastalarda gebelik komplikasyonlarma yol açabileceği ve gebe olan hastalarda yüksek serum bakır düzeylerinin IUGY, preeklampsi, eklampsi, HELLP Sendromu, ÎU exitus, ablasyo plasenta gibi gebelik komplikasyonlan açısından risk artışına yol açabileceği ya da prediktif bir belirteç gibi kullanılabileceğine dikkat çekilmiştir. Ancak bakır için elde edilen bu sonuçların desteklenebilmesi için daha kapsamlı ve geniş hasta sayısı içeren çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The patients who applied to Gazi University Hospital,Department of Obstetrics and Gynecology between October 2002 - November 2004 were evaluated prospectively. The first group of 100 cases who had the history of various pregnancy complications such as recurrent abortion, IU exitus, preeclampsia, HELLP syndrome, ablatio placenta, IUGR and the control group of 60 cases who had a history of uneventful, healthy pregnancies were compared with each other. In the total group of cases, the epidemiological parameters such as maternal age, weight, height, BMI, menstrual cycle lengths, gravidity, parity, number of abortions, preeclampsia, IU exitus, recurrent abortion and laboratory parameters such as serum homocysteine, vitamin B 12, folic acid, fibrinogen, total cholesterol, cupper, ALT, AST, HDL, LDL cholesterol, creatinine, AT-III, Protein C, S, APCR, uric acid were examined. The aim of the study was to investigate if there was any relationship between these parameters and the complications of pregnancy. In the second part of the study, a group of 70 patients with gestational ages between 28-38 weeks who currently had preeclampsia, eclampsia, HELLP syndrome and another group of 70 patients who has IUGR, ablatio plasenta, IU exitus were compared with the control group of 60 patients who had a current healthy pregnancy. Again these groups were compared with each other regarding the epidemiological and clinical parameters of maternal age, height, weight, BMI, menstrual cycle lengths, gestational age, systolic/ diastolic blood pressure measurements, 1. and 5. minute Apgar scores, fetal birth weight and the laboratory parameters of hb., hct., pit., albumin, uric acid, creatinine, vitamin B 12, folic acid, homocysteine, fibrinogen, PAI-1, AT-III, Protein C, S, APCR and serum cupper levels. In the first group (with the history of pregnancy complications), statistically significant correlations were detected between serum homocysteine, Protein C, APCR, PAI-1 ( not with Protein S and AT-HI levels ) and the complications of pregnancy when compared with the control group. The comparison between preeclampsia & other complication groups(IUGR, IU exitus, ablatio placenta) and the control cases, revealed significant statistical correlations in 85terms of serum homocysteine, cupper, APCR, PAI-1, Protein S levels (not at AT- HI and Protein C levels). In both currently pregnant women or the ones with a history of previous normal or complicated pregnancies, the markers of thrombophilia and serum homocysteine levels pointed out the high risk groups. Serum cupper levels were significantly higher in the pregnant women who developed IUGR, preclampsia, eclampsia, HELLP Syndrome,IU exitus,and ablatio placenta, therefore was suggested as a predictive marker of the above mentioned pregnancy complications. This finding needs to be further clarified by prospective studies with larger number of cases. 86