Kolon kanserinde NRF2 ekspresyonu ve antioksidan sistem ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of NRF2 expression and its relationship with the antioxidant system in colon cancer
  1. Tez No: 911385
  2. Yazar: İSLİM KALELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Biochemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kolon kanserinde NRF2 ekspresyonunu ve bunun antioksidan savunma sistem ile klinik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışma kapsamına dahil edilen 30 tümör ve tümöre uzak çevre dokusunda NRF2 gen ekspresyonu qPCR, NRF2 protein düzeyi western blot ve ELİZA yöntemiyle, glutamat-glutamin, glutatyon peroksidaz aktivitesi ELİSA yöntemiyle ve antioksidan sistem parametreleri ise spektrofotometrik olarak ölçülmüştür. ELİZA ve spektrofometrik analizler aynı hastalardan ve 30 sağlıklı kontrolden alınan serum örneklerinde çalışılmıştır. Tümör dokusunda NRF2 mRNA düzeyi düşük olmasına rağmen anlamlılık bulunamamıştır. NRF2 protein düzeylerinin ise hem western blot hem de ELİZA sonuçlarına göre azaldığını bulduk. Ancak serumda NRF2 düzeylerinin azalışı anlamlı bulunamamıştır. Hasta tümör dokusunda ve serumlarında antioksidan sistem belirteçlerinden olan SOD, GPx, total tiyol ve FRAP düzeylerinin de azaldığı tespit edilmiştir. Glutamat-glutamin düzeylerinin hem tümör dokusunda hem de serumda kontrole göre değişmediği bulundu. Kolon kanserli hastaların, tümör dokusunda NRF2 ekspresyonu up ve down olanların, NRF2 protein ve antioksidan parametrelerinin karşılaştırmasında anlamlı farklılık bulunamamışken, serumda ise NRF2 up olanlarda AOPP düzeyinin azaldığı, total tiyolün ise arttığı bulunmuştur. Klinik verilerle karşılaştırıldığında, tümör doku NRF2 protein ekspresyonunun perinöral invazyonu olanlarda daha yüksek, serum NRF2 düzeyinin ise anjiyolenfatik invazyon olanlarda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tümör evresi, diferansiyasyon ve lenf nodu metastazına göre karşılaştırıldığında ise anlamlı farklılık bulunamamıştır. NRF2 düzeyinin kolon kanserinde düşük olmasının, antioksidan sistemin azalmasına ve hücrede oksidatif stresin artmasına neden olabileceğini ve bunların hastalığın patolojisi ile ilişkili olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
We investigated NRF2 expression in colon cancer and its relationship with antioxidant system and clinical features. NRF2 gene expression was measured by qPCR, NRF2 protein level by western blot and ELISA, glutamate-glutamine, glutathione peroxidase activity by ELISA and antioxidant system parameters were measured spectrophotometrically in 30 tumor and surrounding tissue. ELISA and spectrophometric analyses were performed on serum samples from patients and 30 controls. Although NRF2 mRNA levels were lower in tumor tissue, it was not significant. We found that NRF2 protein levels decreased according to both western blot and ELISA results. However, decrease in NRF2 levels in serum were not significant. SOD, GPx, total thiol and FRAP levels were found to be decreased in tumor tissue and serum. Glutamate-glutamine levels didn't change in both tissue and serum compared to control. No significant difference was found in the comparison of NRF2 protein and antioxidant parameters of colon cancer patients with up and down NRF2 expression in tumour tissue. However, it was found that AOPP level decreased and total thiol increased in patients with NRF2 up. Tumor tissue NRF2 protein expression was higher in patients with perineural invasion and serum NRF2 level was higher in patients with angiolymphatic invasion. No significant difference was found when compared according to tumor stage, differentiation and lymph node metastasis. We suggest that low level of NRF2 in colon cancer may lead to a decrease in the antioxidant system and an increase in oxidative stress in cell and that these are related to the pathology of the disease.