Meme kanseri hücrelerinde sitokrom P450 ailesi enzim aktivitelerinde doğal propolis ve polifenolik karışımların etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the effects of natural propolis and polyphenolic mixtures on cytochrome P450 family enzyme activities in breast cancer cells
  1. Tez No: 911386
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZTÜRK, DR. METE BORA TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Farmasötik Toksikoloji, Moleküler Tıp, Biochemistry, Pharmaceutical Toxicology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyada en sık teşhis edilen ikinci kanser türü olan meme kanseri kadınlarda hem vaka sayısı olarak hem de ölüm oranı açısından en sık görülen kanser tipidir. Meme dokusunda en etkin östrojen olan östradiole (E2'ye) uzun süre aşırı maruz kalma östrojenik kanser riskini artırmaktadır. E2'nin meme dokusundaki biyotransformasyonu CYP1A1 ile CYP1B1 enzimleriyle sırasıyla 2-(OH)E2 ve 4-(OH)E2 metabolitlerine dönüştürürülür. 4-hidroksilasyon yolu, kimyasal kanserojen yol olup büyük ölçüde 2-(OH)E2 ile 4-(OH)E2 yolları arasındaki dengeyle ilişkilidir. Çalışmamızda MCF-10A ile MCF-7 hücrelerinin benzo(a)piren (B(a)P) ile indüklenmiş ya da indüklenmemiş hücrelere doğal propolis ile polifenolik karışım (PFK5120) uygulandıktan sonra 48. saatte ki CYP1A1 ile CYP1B1 enzimlerinin mRNA ve protein ekspresyon değişimleri ile mikrozom aktivitesi/inhibisyonu incelendi. CYP1 ailesinin transkripsiyon faktörü olan AhR'nin mRNA ekspresyon seviyesindeki değişimleri de araştırılmıştır. Mikrozomal enzim aktivitesi/inhibisyon deneyleri için E2, 2-(OH)E2 ve 4-(OH)E2 moleküllerinin miktar tayini için UPLC-MS/MS yöntemi EMA yönergelerine göre geliştirilerek validasyonu yapılmıştır. Doğal propolisin GC-MS yöntemiyle yapılan kimyasal madde içerik analizinde 49 tane madde tespit edilmiştir. Propolisin polifenolik madde içeriği; % 5,48 Pinosembrin, % 4,65 Krisin, % 3,75 Galangin, % 3,74 Naringenin, % 3,42 Kafeik asit, % 1,48 Asetil ferulik asit ve %1,54 İzoferulik asit olarak bulunmuştur. Doğal propolis ile PFK5120'nin E2 metabolizması üzerindeki enzim inhibisyon deneylerinde 2-(OH)E2 için IC50 değerleri sırasıyla 6,12 μg/mL ile %2,92'dir. 4-(OH)E2 için IC50 değerleri sırasıyla 8,66 μg/mL ile %6,12'dir. B(a)P'sız MCF-10A ile MCF-7 hücrelerine doğal propolis ve PFK5120' nin uygulanması AhR gen ekspresyonunu artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, the second most commonly diagnosed cancer worldwide, is the most frequently seen cancer type in women both in terms of incidence and mortality rates. Prolonged excessive exposure to estradiol (E2), the most potent estrogen in breast tissue, increases the risk of estrogenic cancer. The biotransformation of E2 in breast tissue is carried out by the enzymes CYP1A1 and CYP1B1, converting it into the metabolites 2-(OH)E2 and 4-(OH)E2, respectively. The 4-hydroxylation pathway is a chemical carcinogenic pathway and is largely related to the balance between the 2-(OH)E2 and 4-(OH)E2 pathways. In our study, the mRNA and protein expression changes of the CYP1A1 and CYP1B1 enzymes, along with microsomal activity/inhibition, were examined at the 48th hour after the application of natural propolis and polyphenolic mixture (PFK5120) to MCF-10A and MCF-7 cells, either induced or non-induced by benzo(a)pyrene (B(a)P). The changes in the mRNA expression levels of AhR, the transcription factor of the CYP1 family, were also investigated. For the microsomal enzyme activity/inhibition experiments, the quantification of E2, 2-(OH)E2, and 4-(OH)E2 molecules was carried out using the UPLC-MS/MS method, developed and validated according to EMA guidelines. In the chemical content analysis of natural propolis conducted with the GC-MS method, 49 substances were identified. The polyphenolic content of propolis was found to be: 5.48% Pinosembrin, 4.65% Chrysin, 3.75% Galangin, 3.74% Naringenin, 3.42% Caffeic acid, 1.48% Acetyl ferulic acid, and 1.54% Isoferulic acid. In enzyme inhibition experiments on E2 metabolism with natural propolis and PFK5120, the IC50 values for 2-(OH)E2 were 6.12 μg/mL and 2.92%, respectively. For 4-(OH)E2, the IC50 values were 8.66 μg/mL and 6.12%, respectively. The application of natural propolis and PFK5120 to B(a)P-free MCF-10A and MCF-7 cells has increased AhR gene expression.