Güneş enerjisi santralinin simülasyon ile gerçek verilerinin karşılaştırılması ve mevsimsel faktörler ile ilişkilendirilmesi: Batman ili örneği
Comparison of simulation and real data of solar power plant and correlation with seasonal factors: Batman province example
  1. Tez No: 911391
  2. Yazar: ILĞIT TANYERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güneş, gezegenlere ve evrene ısı, ışık veren büyük bir gök cisimdir. İnsan hayatı içinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Çünkü güneşten yayılan enerji dünya üzerindeki yaşamın neredeyse tamamının var oluşuna katkısı oldukça büyüktür. Güneşten gelen bu enerji yani güneş enerjisi insan hayatında iklim, hava durumu gibi benzeri faktörleri direk olarak etkilemektedir, şüphesiz bu faktörler de insanoğlu yaşamına da yansımaktadır. Güneş enerjisi var olan enerjiler içerisinde doğal ve çevre dostu olan kaynaklardan biridir. Bu nedenden ötürü yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde de hem sınırsız ve tükenmeyen bir kaynak olması hem de temiz, güvenli ve diğer kaynaklara bağımlılığı azaltması açısından en çok tercih edilen kaynaklardandır. Dünya üzerinde bulunan nüfus sayısının artması ile birlikte var olan yenilenemez enerji kaynakları yani petrol, doğalgaz, nükleer gibi kaynakların devamlılığı sağlanamayacağı düşüncesi ile insanlar zamanla güneş enerjisi gibi sınırı olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi sisteminin kullanımı modern dönemde güneş enerjisi santralleri ile de yapılmaktadır. Bahse konu bu çalışmamızda Batman ilinin merkez ilçesine bağlı Çevrimova Köyü'nde kurulan güneş enerjisi santrallerinin gerçek verileri ile simülasyon verilerinin karşılaştırılmasının yapılması ve Batman iline ait sıcaklık değerleri, global güneş radyasyon değerlerinin de çalışmanın içine dahil edilmesi suretiyle var olan güneş enerjisi santrallerinin bahse konu veriler ile ilişkilendirmesini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ele aldığımız projenin 2018-2023 yılları ve arasındaki zaman dilimleri de dahil edilerek güneş enerjisi santralleri yatırımlarının enerji analizi gibi faktörlerde genellikle kullandıkları PVsyst 7.4 simülasyon programının etkisiyle ortaya çıkan verilerin gerçek analiz verilerine uygunluğunun belirlenmesi bu çalışmanın temelinde yatan yöntemdir. Ayrıca Batman ilinin seçilmesinin bir diğer faktörü de bölge ikliminin karasal iklime sahip olması ve yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise soğuk ve yağışlı geçmesinden dolayı güneş enerji santrali sisteminin Batman iline olan uygunluğunun belirlenmek istenmesidir.
Özet (Çeviri)
The Sun is a large celestial body that gives heat and light to the planets and the universe. It has a very important impact on human life. Because the energy emitted from the sun contributes greatly to the existence of almost all life on Earth. This energy coming from the sun, that is, solar energy, directly affects similar factors in human life, such as climate and weather, and undoubtedly, these factors are also reflected in human life. Solar energy is one of the natural and environmentally friendly resources among the existing energies. For this reason, it is one of the most preferred sources among renewable energy sources, as it is an unlimited and inexhaustible resource and is clean, safe and reduces dependence on other resources. With the increase in the number of population in the world, people have gradually turned to unlimited renewable energy sources such as solar energy, with the idea that the continuity of existing non-renewable energy resources, such as oil, natural gas and nuclear, cannot be ensured. The use of solar energy system, which is one of the renewable energy sources, is also made with solar power plants in the modern period. In this study, we compared the real data and simulation data of the solar power plants established in Çevrimova Village of the central district of Batman province, and by including the temperature values of Batman province and global solar radiation values into the study, the existing solar power plants were compared with the said data. It is aimed to reveal the relationship. For this purpose, the method underlying this study is to determine the suitability of the data obtained with the effect of the PVsyst 7.4 simulation program, which is generally used in factors such as energy analysis of solar power plant investments, to the real analysis data by including the time periods between 2018 and 2023 of the project we are considering. In addition, another factor in choosing Batman province is that the climate of the region has a continental climate and the suitability of the solar power plant system for Batman province is wanted to be determined, since the summer months are hot and dry and the winter months are cold and rainy.