E-ticaret ekosisteminde ödeme sistemlerinin rolü ve e-ödeme pazarlarında rekabet analizi
The role of payment systems in the e-commerce ecosystem and competitive analysis in e-payment markets
  1. Tez No: 911403
  2. Yazar: GUNDUZ JAMALZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
Elektronik para (e-para) ve ödeme sistemleri, modern finansal sistemin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş, hızla gelişen teknolojiyle birlikte geniş bir kullanım alanı bulan araçlardır. İlgili araçlar, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamanın yanı sıra, kullanıcı deneyimini geliştirerek ticari işlemleri daha hızlı, güvenli ve erişilebilir kılmaktadır. Bahsi geçen çalışmada, e-ticaret ekosisteminde ödeme sistemlerinin rolü ve e-ödeme sistemler arasındaki rekabet dinamikleri kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma, tüketicilerin e-ödeme sistemlerine yönelik algılarını, bu algıların karar verme süreçlerine etkisini ve tüketici tercihlerini yönlendiren temel faktörleri incelemektedir. Çalışmada, Türkiye genelinde çevrimiçi alışveriş yapan ve en az bir e-ödeme sistemini kullanan 415 katılımcının çevrimiçi anket aracılığıyla sağladığı veriler analiz edilmiştir. Veriler, SPSS 27.00 programı kullanılarak demografik özellikler, E-Müşteri Algısı ve Tüketici Karar Verme Tarzları bağlamında faktör analizi, güvenilirlik analizi ve geçerlik analizleri ile değerlendirilmiştir. E-Müşteri Algısının Tüketici Karar Verme Tarzları üzerindeki etkisi ise regresyon analizi ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bulgular, e-ödeme sistemlerinin tercihlerinde güvenlik, kullanıcı deneyimi ve kolaylık gibi unsurların belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle teknolojik altyapının güvenilirliği, işlem süreçlerinin hızı ve kişisel bilgilerin korunması konusundaki hassasiyet, tüketici tercihlerini güçlü bir şekilde etkilemektedir. Araştırma, e-ödeme sistemleri sağlayıcılarına ve e-ticaret platformlarına, kullanıcı deneyimini iyileştirme, güvenlik önlemlerini artırma ve yenilikçi çözümler geliştirme konularında stratejik öneriler sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, e-ödeme sistemlerinin gelecekteki gelişimine yönelik stratejilerin belirlenmesine ışık tutmakta ve dijital ödeme ekosistemindeki rekabetin yönetilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Electronic money (e-money) and payment systems have become indispensable components of the modern financial system, gaining widespread use with rapidly advancing technology. These tools not only provide time and cost savings but also enhance user experience, making commercial transactions faster, safer, and more accessible. This study comprehensively examines the role of e-payment systems in the e-commerce ecosystem and the competitive dynamics among these systems. The research focuses on consumers' perceptions of e-payment systems, the impact of these perceptions on decision-making processes, and the key factors influencing consumer preferences. The study analyzes data collected through an online survey from 415 participants across Turkey who engage in online shopping and use at least one e-payment system. The data were evaluated using SPSS 27.00 software through factor analysis, reliability analysis, and validity analysis in the context of demographic characteristics, E-Customer Perception, and Consumer Decision-Making Styles. The impact of E-Customer Perception on Consumer Decision-Making Styles was examined in detail using regression analysis. The findings reveal that security, user experience, and convenience are critical factors influencing the preference for e-payment systems. Specifically, the reliability of technological infrastructure, the speed of transaction processes, and sensitivity regarding the protection of personal information significantly affect consumer choices. The research provides strategic recommendations to e-payment system providers and e-commerce platforms to improve user experience, enhance security measures, and develop innovative solutions tailored to consumer needs. The results shed light on strategies for the future development of e-payment systems and offer insights for managing competition within the digital payment ecosystem.