İslam düşünürlerinin eğitime bakışı
Islamic religious education tradition
- Tez No: 911404
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
“İslam Düşünürlerinin Eğitime Bakışı”isimli araştırma; Farabi, Gazzali, İbn Rüşd ve İbn Haldun gibi İslam düşünürlerinin görüşleri çerçevesinde İslam eğitim anlayışının incelenmesi ve İslam'ın hedeflediği Müslüman şahsiyetinin ortaya koyulma çabasıdır. İki bölümden müteşekkil araştırmanın ilk bölümünde İslam'ın temel kaynakları ve İslam âlimlerinin ve düşünürlerinin görüşleri ışığında“din, İslam, bilgi, ilim, marifet, eğitim, eğitim-öğretim, İslam-öğrenci-öğretmen”gibi kavramlar üzerinden çalışmanın temel zemini oluşturulmaya çalışılmıştır. Son bölümünde ise seçilen İslam düşünürlerinin görüşleri çerçevesinde bilginin ve insanın ne olduğu, bilgi – insan ilişkisi, İslam eğitiminin amaçları, yöntemi, öğretmen ve öğrenci profilleri açıklanmaya ve ilimler sınıflandırılmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research titled“Islamic Thinkers' Views on Education”; It is an effort to examine the understanding of Islamic education within the framework of the views of Islamic thinkers such as Farabi, Gazzali, Ibn Rushd and Ibn Khaldun and to reveal the Muslim personality targeted by Islam. In the first part of the research, which consists of two parts, it was tried to establish the basic basis of the study through concepts such as“religion, Islam, knowledge, science, ingenuity, education, education-training, Islam-student-teacher”in the light of the basic sources of Islam and the views of Islamic scholars and thinkers. In the last part, efforts have been made to explain what knowledge and humans are, the knowledge-human relationship, the aims and methods of Islamic education, teacher and student profiles, and to classify the sciences within the framework of the views of selected Islamic thinkers.