Dini ziyaretin bulunduğu bölge halkının inanç ve yaşayışına etkisi: Bağlum-Abdülhakim Arvasi örneği
The effect of religious visitation on the belief and life of the people of the region: The Example of Bağlum- Abdülhakim Arvasi
- Tez No: 911416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sosyolojik anlamda din, kutsal fikrine dayalı olan ve toplumu birleştiren bir inançlar bütünü olarak tanımlanır. Hatta sosyologlar dini, tanrılara inanç ile değil kutsala gönderme yaparak tanımlamaya gitmiştir. Bunun bir numaralı sebebi bazı dinlerin tanrı inancı bulunmamasıdır.“Durkheim dini 'kutsal şeylerle ilişkili bir birleşik inançlar ve pratikler sistemi' olarak tanımlar.”Buradan da anladığımız şudur ki din, kutsal ile insan arasında karmaşık ilişki ve amellerle desteklenen bir sistem olduğudur. Durkheim bu ayrımla ilgili şöyle düşünmektedir: Kutsal şeyler ki bunlar dini yansıtır, yasaklarla korunan ve izole edilen şeylerdir. Bunlardan hareketle kutsal ile kutsal-dindışı olarak görülen yerler arasında farklar olduğu aşikardır. Bundan ötürü böyle mekanların çevresinde yaşayan toplum, sekülerleşmek ve dindışı faaliyetler yapmak isteyen gruplara karşı bir koruma duvarı olacağı görüşündeyiz. Durkheim'in bahsettiği toplum mekanizması toplumu dengelemekte ve kötü davranışlardan alıkoymaktadır. Bu çalışma da kutsal olarak toplum tarafından benimsenmiş Abdülhakim Arvasi Türbesi etrafındaki toplumun dindarlık düzeyleri, dini anlayış ve yaşayışları incelenmiştir. Bu çalışmayı yapma sebebimiz türbe etrafındaki toplumun, dindarlık, kişilik, kimlik ve dini anlayışına etkisinin ne düzeyde olduğunu araştırmaktır. Sosyolojik olarak önem atfettiğimiz kutsal kavramının (kutsal eşya, kutsal zaman, kutsal mekân) çevresindeki faaliyetler ve toplum tavırlarını konu almaktayız. Bu çalışmada saha çalışması olması hasebiyle nicel ve teorik bilgiler içermesi sebebiyle nitel araştırmalara yer verilmiştir. Gözlem tekniklerinden de“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Araştırma da görüşme yüzyüze yapılmış ve gönüllülük esastır. Araştırma evren ve örneklem ve ileride bahsedilen sınırlılıklar ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
In sociological terms, religion is defined as a set of beliefs based on the idea of the sacred and uniting society. In fact, sociologists have gone to define religion by referring to the sacred, not by belief in gods. The number one reason for this is that some religions do not have a belief in God.“Durkheim defines religion as 'a unified system of beliefs and practices associated with sacred things'.”What we understand from this is that religion is a system supported by a complex relationship between the sacred and human beings and by deeds. Durkheim thinks about this distinction as follows: Sacred things, which reflect religion, are protected and isolated by prohibitions. From this, it is obvious that there are differences between places that are seen as sacred and those that are seen as non-sacred. Therefore, we are of the opinion that the society living around such places will be a wall of protection against groups that want to secularise and engage in non-religious activities. The social mechanism mentioned by Durkheim balances the society and prevents bad behaviour. In this study, the level of religiosity, religious understanding and living of the society around Abdülhakim Arvasi Tomb, which has been adopted by the society as sacred, has been examined. The reason for doing this study is to investigate the level of the effect of the tomb on the religiosity, personality, identity and religious understanding of the society around the tomb. We are dealing with the activities and community attitudes around the sacred concept (sacred object, sacred time, sacred place), which we attribute sociological importance.mIn this study, qualitative researches were included due to the fact that it is a field study and contains quantitative and theoretical information. Among the observation techniques,“semi-structured interview form”was used. The interview was conducted face-to-face and voluntariness was essential. The research is limited by the population and sample and the limitations mentioned in the following.