Nöroteoloji bağlamında Kur'an okumanın serebral (creb) ve kortizol yanıtı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Quran recitation on cerebral (creb) and cortisol response in the context of neurotheology
- Tez No: 911417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TOPYAY, DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Nöroloji, Psikoloji, Religion, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
İnancın ve ibadetlerin insanlar üzerindeki etkileri konusunda pek çok araştırma yapılmıştır. Son yıllarda bu araştırmalar sadece teolojik alanla sınırlı kalmamış, çeşitli bilim dalları tarafından da sürdürülmüştür. Bu bilim dallarından biri de“Nöroteoloji”dir. Mevcut bilimsel gelişmeleri dini tecrübeyi anlamak için kullanan nöroteoloji hem nöroloji hem de teolojinin verilerinin kullanıldığı bir alt alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Nöroteoloji çalışmaları temelde beynin bazı bölgelerinin doğrudan Tanrı deneyimi veya dini ve manevi deneyimden sorumlu olduğu temel hipotezinden hareket etmekte ve genel olarak inanç ile beyin arasında bir ilişki olup olmadığını incelemektedir. Bu noktada Kur'an okumanın beyindeki Creb ve Kortizol yanıtına etkisini incelemeye yönelik yapacağımız doktora çalışmamız nöroteolijik açıdan önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Numerous studies have been conducted on the effects of faith and religious practices on individuals. In recent years, these studies have extended beyond the theological domain and have been carried out by various scientific disciplines. One of these disciplines is Neurotheology. Neurotheology emerges as a subfield that utilizes scientific developments to understand religious experiences, drawing on both neurological and theological data. The studies in neurotheology fundamentally start from the hypothesis that certain regions of the brain are directly responsible for the experience of God or for religious and spiritual experiences, and they generally examine whether there is a relationship between belief and the brain. At this point, our doctoral research aimed at investigating the effect of Quran recitation on CREB and cortisol responses in the brain is significant from a neurotheological perspective.