Serebral palisi çocukların ortez kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of orthosis use in children with cerebral palsy
- Tez No: 911434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç : SP'li çocuklarda ortez kullanımının fonksiyonellik üzerine etkisine ve ortez kullanımının hastalar açısında kolaylık ve zorluklarına dair ulusal literatürde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada da Serebral palsili çocuklarda ortez kullanımının değerlendirilmesini araştırmak amaçlanmıştır. Metot : Çalışma 1-15 yaş aralığında 52 SP'li çocukla yürütülmüştür. Çocuklara sosyodemografik veri formu ve tedaviye ilişkin bilgilerini içeren bir anket uygulanmıştır. Çocukların Kaba Motor Sınıflama Sistemi (KMFSS) ile motor fonksiyonları, Rivermead Görsel Yürüme Değerlendirme Ölçeği (RVGA) ile yürüme analizi, Pediatrik fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (WeeFIIM) ile fonksiyonellikleri değerlendirilmiştir. Ortez kullanımına dair memnuniyet düzeyleri sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim : There are not enough studies in the national literature on the effects of orthosis use on functionality in children with CP and the ease and difficulty of orthosis use for patients. This study aimed to investigate the evaluation of orthosis use in children with cerebral palsy. Method : The study was conducted with 52 children with CP between the ages of 1-15. A questionnaire including sociodemographic data form and information about treatment was applied to the children. Motor functions of the children were evaluated with Gross Motor Classification System (GMFCS), gait analysis with Rivermead Visual Gait Assessment Scale (RVGA), and functionality with Pediatric Functional Independence Scale (WeeFIIM). Satisfaction levels regarding orthosis use were questioned.