Serebral Palsi'li çocukların 1 dakika yürüme testi ve kaba motor fonksiyon ölçeği ile değerlendirilmesi
Assessing children with cerebral palsy using 1 minute walk test and GMFM-88.
  1. Tez No: 229638
  2. Yazar: GÜL BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmotoloji Anabilim dalı, Yürüme Analizi Laboratuarında Ağustos 2007-Nisan 2008 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmanın amacı bağımsız yürüyen ve ortez kullanan SP'li çocuklarda 1 DYT'nin kaba motor fonksiyon ile olan ilişkisini inceleyerek geçerliliğini artırmak, ek olarak AFO kullanımının motor fonksiyonlar ve fonksiyonel sonuçlar üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmaya AFO kullanan, komut alabilen ve daha önce ortopedik cerrahi girişimi geçirmemiş, yaşları 2-12 yaş (ortalama 5,88 ± 2,62 yıl) arasında değişen 30 (20 spastik hemiparezi, 10 spastik diparezi) çocuk alındı. Çalışmaya katılan her olgunun seviyeleri KMFSS ile sınıflandırıldı. İlk olarak 1 DYT ile maksimum yürüme hızında alınan mesafe test edildi. Daha sonra KMFÖ-88 ölçeği ilk olarak yalın ayak uygulandı ve ardından ayakta durma itemlerinde AFO kullanımı ile tekrarlandı. Yaklaşık 45-60 dakika sürdü. 1 DYT ile AFO'lu KMFÖ-88 arasındaki ilişkiye bakıldığında önemli pozitif korelasyon gözlenmiştir (r=0,848; p0,05). Çalışmanın sonucunda 1 DYT'nin yürüyebilen SP'li çocukların kaba motor fonksiyonlarının değerlendirilmesinde klinikte kullanışlı, pratik bilgi sağlayan bir test olduğu saptanmıştır. 1 DYT'nin güvenilirliği ve zaman içindeki değişikliklere duyarlılığı üzerine yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Ayrıca ortezlerin kaba motor fonksiyon üzerine olan etkilerinin sistematik bir değerlendirmesi için, çalışma örneklerinin daha geniş seçilmesi, hareketin kalitesindeki değişimin, AFO tipleri ve materyal esnekliklerinin de değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : 1 Dakika Yürüme Testi, KMFÖ-88, ortez, SP, KMFSS
Özet (Çeviri)
The present study is conducted at İstanbul Medical School The Department of Orthopedic-Traumatology Department Gait Analysis Loboratory between August 2007 and April 2008. The purpose was to investigate the relationship between 1 minute walk test and gross motor function and to increase its validity, in addition to analyze the effect of AFO on motor function and functional outcomes. The study group consisted of 30 patient with cerebral palsy (20 spastic diparesia, 10 spastic hemiparesia) aged between 2 to 12 years old (mean 5,88 ± 2,62 year), who had no orthopedic surgery intervention and could perform the tasks and using an AFO. All patients were classified according to GMFCS. First, 1 MWT performed at a child?s maximum walking speed and then the GMFM-88 tool administered barefoot and then repeated using an AFO in the standing items. The GMFM-88 takes about 45-60 minutes to administer. Results showed a positive significant correlation between GMFM-88 score with using an AFO and walked distances during the 1 minute walk (r=0.848; p0.05). All the spastic hemiplegic and spastic diplegic patients results were similar (p>0.05). We concluded that 1 MWT gives practical knowledge, user-friendly method assessing the gross motor function ability in the clinical setting in children with ambulatory cerebral palsy. We suggest that further studies are needed to address its reliability and ability to detect change over time. Moreover, assessing the effect of orthosis on gross motor function systematically, new studies should be planned to detect the quality of movement and AFO types.Key Words : 1 Minute Walk Test, GMFM-88, CP, orthosis, GMFCS