Serebral parezili çocuklarda ayak-ayak bileği ortez(AFO) kullanımının yürümedeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Assessment of efficiency of ankle foot orthosis(AFO) on gait in children with cerebral palsy
- Tez No: 302712
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Çocuk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada amaç, AFO ile çıplak ayağa göre normal değerlere yakın yürüyen spastik hemiparezili ve spastik diparezili çocukların ortez içindeki ayak hareketleri konusunda bilgi sahibi olmak, ortezin dışarıdan göründüğü gibi plantar fleksiyon artışını önleyip önleyemediğini video bazlı gözlemsel yürüme analizi ile değerlendirmektir. Çalışmada olgularımızın 16'sı spastik hemiparezi, 8'i spastik diparezi teşhisli, 10'u kız, 14'ü erkekti. Olgularımız bağımsız yürüyebilmekte ve 6 aydan fazla süredir solid ve eklemli AFO kullanmaktaydı. Kullanılan AFO'lar klinikte başarı sağlamış AFO'lardan seçilmiş olup, fizyoterapist tarafından düzgün yürüyüşü sağlamak amaçlı önerilip, ortotist tarafından yapılmış AFO'lardı. Olgulara İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Travmatoloji ABD, Yürüme Analizi Laboratuvarında, kullandıkları AFO ile ve AFO'suz yürüyüşleri ile video bazlı gözlemsel yürüme analizi yapıldı. AFO ve ayakkabının topuk kısmına her topuk teması yaptığında ışığı yanmak üzere tasarlanmış bir sensör yerleştirildi. Işığın yürümenin basma fazlarından ilk temas, yüklenme ve basma ortası fazlarında yanıp yanmadığı gözlenerek değerlendirildi. İstatistikler SPSS 15.0 for Windows ile yapıldı. Kategorik değişkenler Fisher'in kesin testi kullanılarak, sürekli değişken Student-T testi kullanılarak incelendi. Sürekli değişkenin nomal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile bakıldı. p< 0,05 anlamlılık düzeyi olarak kabul edildi. Yapılan istatiksel analiz sonucunda, spastik hemiparezili ve spastik diparezili olgularda AFO'nun ilk temas fazında topuk temasında etkin olmadığı, AFO'suz yürüyüşlerde daha fazla olguda topuk temasının yapıldığı, yüklenme ve basma ortası fazlarında AFO'lu ve AFO'suz yürüyüş arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak, bağımsız yürüyebilen spastik diparezili ve spastik hemiparezili çocuklarda yürümenin ilk temas fazında daha fazla olguda, AFO'nun içinde topuk temasının yapılmadığı, yüklenme ve basma ortası fazlarında daha fazla olguda, AFO'nun içinde topuk temasının yapıldığı kanısına varıldı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to have information about the movements of the foot in the orthosis and to evaluate that if orthosis prevent the increase in plantar flexion of the ankle in children with spastic hemiparesis and spastic diparesis who were walking with AFO close to normal values of barefoot. We evaluated with the video-based observational gait analysis. In our study, there were 16 cases of spastic hemiparesis and 8 cases of spastic diparesis and 10 cases were female, 14 cases were male. Cases were walking independently and had their solid and hinged AFOs for six months. The AFOs were prescribed with certain goals by physiotherapist. The AFOs were selected from the AFOs which had clinical success. The AFOs were made by orthotist. Video based observational gait analysis was performed the cases who were walking with AFO and without AFO in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology, Gait Analysis Laboratory. We placed a sensor that provides visual feedback when heel contact of the cases, the section of heel in AFO and in shoe. We evaluated if the lights on in which phases of initial contact, loading response and midstance by observation. Statistics were performed with SPSS 15.0 for Windows. Categorical variables were evaluated using Fisher's exact test. Continuous variables were evaluated using the Student-T test. The compliance of continuous variables to normal distribution, compliance with the Shapiro-Wilk test.