Sıcak hava balonu izleme ve kontrol sistemi
Hot air balloon tracking and control system
- Tez No: 911450
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ GÜNTÜRKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada sıcak hava balonunun konum, irtifa, hız, yön, sıcaklık, balon pilotunun ve balonla yolculuk yapacakların kimliklerinin belirlenmesi ve elde edilen verilerin yer istasyonuna gönderilerek anlık takip edilmesini sağlayan bir sistemin tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bunun için, Raspberry Pi platformu ile BMP180 basınç sensörü, MPU6050 ivme sensörü ve GY-NEO6MV2 GPS modülleri kullanılmıştır. Sensörlerden elde edilen irtifa, konum ve hız bilgileri, LoRa uzun mesafe (Long Range) modülü aracılığıyla yer istasyonuna aktarılmıştır. Uçuş sırasında pilota görsel bilgi sağlamak amacıyla Raspberry Pi 7'' Dokunmatik Ekran kullanılmıştır. Gerekli yazılımlar, Raspberry Pi üzerinde yapılan devre tasarımı, modül bağlantıları, kütüphane entegrasyonu ve Flutter programlama diliyle oluşturulmuş ve detaylandırılmıştır. Çalışma sonuçları, belirtilen sensörlerin entegrasyonu ile hem sıcak hava balonundaki cihazdan hem de yer istasyonundan hız, sıcaklık, yön, yükseklik, basınç, GPS konum bilgilerinin, balona binen yolcuların ve balon pilotunun isimlerinin anlık olarak belirlenmesi sağlanmıştır. Bu çalışma, Raspberry Pi sistemi ve sensör modüllerinin kullanımıyla basit ve uygun maliyetli bir sıcak hava balonu izleme sisteminin geliştirilebileceğini ortaya koymakta ve bu alanda örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and implementation of a system that determines the position, altitude, speed, direction, temperature, and the identities of the balloon pilot and passengers traveling with the balloon, while enabling real-time tracking by sending the obtained data to the ground station, have been carried out. For this purpose, the Raspberry Pi platform was utilized along with the BMP180 pressure sensor, MPU6050 accelerometer, and GY-NEO6MV2 GPS modules. The altitude, position, and speed information obtained from the sensors were transmitted to the ground station via the LoRa (Long Range) module. To provide visual information to the pilot during flight, a Raspberry Pi 7'' Touchscreen was employed. The necessary software, circuit design on the Raspberry Pi, module connections, library integration, and implementation were created and detailed using the Flutter programming language. The results of the study demonstrated that, with the integration of the specified sensors, speed, temperature, direction, altitude, pressure, GPS location data, and the names of passengers and the balloon pilot could be determined in real-time from both the device on the hot air balloon and the ground station. This study illustrates that a simple and cost-effective hot air balloon monitoring system can be developed using the Raspberry Pi system and sensor modules, serving as a valuable example in this field.