Arı zehiri, mellitin ve adriamisin'in osteosarkom hücre kültüründe in vitro etkisinin incelenmesi
In vitro effect of bee venom, mellitin and adiraimycin on osteosarcoma cell line
- Tez No: 911448
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Osteosarkom, pediatrik ve adolesan yaş gruplarında en sık görülen primer kemik kanseridir. Literatürde mevcut olan ileri tedavi yöntemleriyle beş yıllık sağkalım oranı yaklaşık %60-70'tir. Osteosarkom en yaygın olarak diz çevresinde, distal femur ve proksimal tibia bölgelerinde ortaya çıkar ve ciddi mortalite ve morbiditeye neden olur. Dünya genelinde yeni tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Deneysel çalışmalar, arı zehirinin çeşitli kanser türlerine karşı oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, arı zehirinin osteosarkom hücre hatları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Yöntemler: Doğal arı zehiri, mellitin ve adriamisin, K7M2 fare osteosarkom hücre hattı üzerinde sitotoksisite, genotoksisite ve apoptoz açısından test edildi. Sitotoksisite MTT testi, genotoksisite comet testi ile değerlendirildi. Apoptotik indeks analizleri akan hücre ölçer cihazında annexin V ve AO/EB boyamaları ile yapıldı. Hücre içi ROS seviyeleri H2DCF-DA kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Arı zehiri ve mellitin uyarılmamış kontrol gruplarına göre anlamlı olarak apoptozu indüklediği, hücre içi ROS düzeylerinde artışa yol açtığı ve genotoksik etki ettiği gösterilmiştir. Etkiler doz bağımlı olup, arı zehiri için 24 saatlik IC50 değeri 64.9 µg/ml olarak belirlenmiştir. Sonuçlar: Bu çalışma arı zehiri ve mellitinin osteosarkom hücreleri üzerindeki anti-kanser etkilerini ortaya koymuş ve arı zehirinin doğal kombinasyonunun kullanılma potansiyelini vurgulamıştır. Gelecek araştırmalar, bu bulguları klinik uygulamalara taşımak için gerekli adımları belirleyebilir ve osteosarkom tedavisinde yeni umutlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Osteosarcoma is the most common primary bone cancer in pediatric and adolescent populations. The five-year survival rate is approximately 60-70% with current cutting-edge treatments. Osteosarcoma primarily arises around the knee, including the distal femur and proximal tibia, and it causes significant mortality and morbidity. New treatment methods are being investigated worldwide. Experimental studies have shown that bee venom is highly effective against several types of cancer. This study aims to investigate the effect of bee venom on osteosarcoma cell lines. Materials and Methods: Natural bee venom, mellitin, and adriamycin were tested on K7M2 mouse osteosarcoma cell lines for cytotoxicity, genotoxicity, and apoptosis. Cytotoxicity was assessed using the MTT assay, genotoxicity was evaluated using the comet assay, and apoptosis was measured by flow cytometry with annexin staining, AO/EB staining, and ROS levels. Results: It has been shown that bee venom and mellitin induce apoptosis, lead to an increase in intracellular ROS levels, and have a genotoxic effect compared to unstimulated control groups. The effects were dose-dependent and the 24-hour IC50 value for bee venom was determined as 64.9 μg/ml. Conclusions: This study has revealed the anti-cancer effects of bee venom and mellitin on osteosarcoma cells, highlighting the potential use of the natural combination of bee venom. Future research could identify the necessary steps to translate these findings into clinical applications, offering new hope in the treatment of osteosarcoma.