Yoğun bakım ünitesinden transfer edilen hastaların yoğun bakım deneyimi ile spiritüel iyilik halleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between intensive care experiences and spiritual well-being of patients transferred from the intensive care unit
- Tez No: 911478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU POLAT DÜNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada yoğun bakımdan servise transfer edilen hastaların yoğun bakım deneyimleri ile spiritüel iyilik halleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlandı. Araştırma Ağustos 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 200 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği (YBDÖ) ve Spiritüel İyilik Hali (FACIT-Sp-12) Ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmaya katılan 200 hastanın %61'i (n = 122) erkek olup, yaş ortalaması 62,72±11,53 idi. YBDÖ puan ortalamasının 75,505±10,497 ve FACIT-SP-12 puan ortalamasının ise 34,050±6,998 olduğu belirlendi. Yoğun bakım deneyimi ile spiritüel iyilik hali arasında pozitif yönde, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edildi (r = 0,171, p = 0,015). Hastaların yaşı (p = 0,002) ve yoğun bakımda kaldıkları gün (p = 0,048) ile YBDÖ arasında anlamlı ilişkiler bulundu. YBDÖ alt boyutları incelendiğinde, erkek hastaların yoğun bakım deneyimlerini hatırlama puanlarının kadın hastalardan daha yüksek olduğu (p = 0,034); 49 yaş ve altındaki hastaların yoğun bakım deneyim puanlarının 80 yaş ve üzeri hastalara kıyasla daha yüksek olduğu (p = 0,02) tespit edildi. Eğitim düzeyi açısından, ortaöğretim/lise mezunu hastaların çevrenin farkında olma puanlarının okur-yazar olmayan hastalardan daha yüksek olduğu belirlendi (p = 0,017). Yoğun bakımda 1 gün, 2 gün ve 3 gün kalan katılımcıların yoğun bakım sürecindeki deneyimlerinin yoğun bakımda 6 gün ve daha üzeri bir süre kalmış katılımcılardan daha pozitif olduğu tespit edildi (p˂0,001). Çalışmamız, yoğun bakım deneyimlerinin hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleri ve spiritüel iyilik halleri ile ilişkili olduğunu, bu nedenle hasta bakımında bu unsurların dikkate alınmasının klinik açıdan önemli olduğunu göstermektedir. Anahtar kelimeleri: Hasta transferi, spiritüel iyilik hali, yoğun bakım deneyimi, yoğun bakım üniteleri
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the intensive care experiences of patients transferred from the intensive care unit to the general ward and their spiritual well-being. The research was conducted with 200 patients at Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital between August 2023 and December 2023. Data were collected using a Demographic Information Form, the Intensive Care Experience Questionnaire (ICEQ), and the Functional Assessment of Chronic Illness Therap- Spiritual Well-Being Scale (FACIT-Sp-12) through face-to-face interviews. Of the 200 patients, 61% (n = 122) were male, with a mean age of 62.72±11.53 years. The mean ICEQ score was found to be 75.505±10.497, while the mean FACIT-Sp-12 score was 34.050±6.998. A positive, low-level significant relationship was identified between intensive care experience and spiritual well-being (r = 0.171, p = 0.015). Significant relationships were found between ICEQ scores and patient age (p = 0.002) as well as the number of days spent in intensive care (p = 0.048). Analysis of ICEQ subdimensions revealed that male patients had higher scores in recalling their intensive care experiences compared to female patients (p = 0.034), and patients aged 49 and under had higher ICEQ scores than those aged 80 and over (p = 0.02). Additionally, patients with a high school education or higher had higher awareness of their surroundings than illiterate patients (p = 0.017).