Cerrahi girişim sonrası hastaların yoğun bakım deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of intensive care experiences of patients after surgical intervention
- Tez No: 634662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN, PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışma, cerrahi girişim sonrası yoğun bakım ünitesinde bakım ve tedavileri sürdürülen hastaların bu ünitelerde kaldıkları sürece yaşadıkları deneyimlerinin belirlenmesi amacı ile planlandı. Gereç ve Yöntem: Nicel ve tanımlayıcı türde planlanan çalışmanın evrenini özel bir sağlık grubunun bir lokasyonunda cerrahi girişim sonrası yoğun bakım ünitesine kabul edilen ve en az 24 saat süresince tedavi ve bakımları sürdürülen, araştırma kriterlerini sağlayan 220 hasta oluşturdu. Veriler, Ocak 2019 - Ekim 2019 tarihleri arasında,“Hasta Tanıtım Formu”ve“Yoğun Bakım Deneyim Ölçeği (YBDÖ)”kullanılarak hastaların yattıkları servis odalarında yoğun bakımdan transfer edildikten sonraki ilk 24 saat içinde yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yüzde 61.4'ü (n=135) erkek, yaş ortalamaları 58.795±15.503 yıldır. Hastaların YBDÖ'nden aldıkları toplam puan ortalamaları 73.809±5.050'dır. Hastaların alınan bakımdan memnuniyet puanları yaş değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği bulundu (F=3.059; p=0.018
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the experience of the patients who were maintained and that was treated in the intensive care unit after the surgery. Materials and Methods: The population of the study which was planned in a quantitative and descriptive manner. This consisted of 220 patients who were admitted to the intensive care unit after surgical intervention in a location of a special health group and which was treated and care was maintained for at least 24 hours. The data was collected between January 2019 and October 2019 from their Patient Identification Form and Intensive Care Experience Scale. Which a face-to-face conversation had been held with the patience within the first 24 hours after transfer from the intensive care unit in the wards where they were admitted. Results: 61.4 percent (n=135) of the patients were male and the mean age was 58.795 ± 15.503 years old. The mean score of the patients from the ĠCES was 73.809 ± 5.050. The satisfaction scores of the patients showed a significant difference according to the age variable (F = 3.059; p = 0.018