Postanestezi bakım ünitesinde takip edilen pediatrik travma hastalarının değerlendirilmesi: 6 yıllık retrospektif analiz
Evaluation of pediatric trauma patients followed in a postanesthesia care unit: a 6-year retrospective analysis
- Tez No: 888107
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİMEN GÜLBEN OLGUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Postanestezi bakım ünitesinde travma nedeniyle yatan pediatrik hastaları demografik verileri, travma nedenleri, laboratuvar bulguları ve travma skorları ile irdelemektir. Materyal-Metod: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu onayı alındıktan sonra 15.01.2014-15.01.2020 tarihleri arasında DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde pediatrik travma nedeniyle opere edilip sonrasında PABÜ'de takip ve tedavileri yapılan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik verileri (yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı), Amerika Anestezistler Derneği (ASA) sınıfı, travma nedenleri, operasyonun elektif ya da acil olması, cerrahi işlem tipi (intraabdominal cerrahi, intrakraniyal cerrahi, ekstremite cerrahisi, spinal cerrahi, rekonstrüktif cerrahi), operasyona gelişte hava yolu durumu (entübe-spontan solunum), GKS, PTS, APACHE-II skoru, preoperatif laboratuvar değerleri, kan ürünleri kullanımı, yoğun bakım ihtiyacı, hastane/PABÜ/PYBÜ yatış süreleri, probel sistemi ve hasta dosyaları incelenerek veri formuna kayıt edildi. p˂0.05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: 54 vaka saptandı, bunların %33'ü kız, %66'sı erkekti. Olgular 1-6, 7-12, 13-17 yaş aralıklarına göre sınıflanmıştır. PABÜ'de takip edilen hastanın %70,4'ü servise, %27,8'i PYBÜ'ye çıkmıştır. %94,4 hastaneden taburcu edilirken, %5,6 hasta eksitus olmuş, PABÜ'de 1, PYBÜ'de 2 hasta mortal sonuçlanmıştır. PYBÜ'ye transfer edilen hastaların %66'sı ASA V olgulardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to examine the demographic data, causes of trauma, laboratory findings and trauma scores of paediatric patients hospitalised due to trauma in the postanaesthesia care unit. Material and Methods: Following the approval of the Non-Interventional Research Ethics Committee of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, the data of patients who underwent surgery for pediatric trauma at DEU Faculty of Medicine Hospital between 15/01/2014 and 15/01/2020 and who were followed up and treated in the PACU were retrospectively reviewed. The following data were collected: age, gender, body weight, American Society of Anaesthesiologists (ASA) class, causes of trauma, elective or emergency nature of the operation, type of surgical procedure (intraabdominal surgery, intracranial surgery, extremity surgery, spinal surgery, reconstructive surgery), airway status (intubated or spontaneous breathing), Glasgow Coma Scale (GCS), Pediatric Trauma Score (PTS), Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (APACHE) II score, preoperative laboratory values, use of blood products, need for intensive care, hospital/ PACU/ PICU hospitalisation times, probel system and patient files were examined and recorded in the data form. p˂0.05 was considered significant. Results: 54 cases were detected, 33% of them were female and 66% were male. The cases were classified according to the age ranges of 1-6, 7-12, 13-17 years. Of the patients followed up in PACU, 70.4% were transferred to the ward and 27.8% to the PICU. 94.4% were discharged from the hospital, 5.6% were exitus, 1 patient in PACU and 2 patients in PICU were mortal. Of the patients transferred to the PICU, 66% were ASA V patients.