Belediye temizlik işçilerinde kas iskelet sistemi şikayetlerinin incelenmesi
İnvestigation of musculoskeletal system complaints in municipal cleaning workers
- Tez No: 911483
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kas iskelet sistemi hastalıkları çeşitli nedenlerle ortaya çıktığı gibi, çalışma koşullarına bağlı olarak ortaya çıkan ve meslek hastalıkları içinde kabul edilen önemli sağlık sorunlarından biridir ve aynı zamanda iş sağlığı sorunudur. Kas iskelet sistemi hastalıkları mesleki olarak tekrarlanan hareketler, kuvvet gerektiren ve iskelet sistemine zarar veren vücut pozisyonu veya bir vücut pozisyonunun aşırı kullanılması, yoğun mekanik titreşim gerektiren işlerin yapılması sonucunda ortaya çıkar. Ağrı yanma hissi, acı duyusu, uyuşma gibi belirtilerle tanımlanabilen durumlardır. Ülkemizde işyeri özelliği veya iş ile ilgili çalışma koşullarına bağlı olarak gelişen kas iskelet sistemi hastalıklarından korunmak için çalışan, işveren ve aynı zamanda toplumun da bilinçlendirilmesi önem kazanmaktadır. Tez çalışması ile mesleki kas iskelet sistemi hastalıklarının oluşmasının önlenmesine ve konuyla ilgili duyarlılığın arttırılmasına katkıda bulunması amaçlanmıştır. Kas ve iskelet sistemi hastalıkları meslek hastalıkları içerisinde önemli bir oran teşkil etmektedir. Çalışmamızda omuz ağrısı son 7 gündeki ağrı olarak %16.5 oranında ve son 12 aylık dönemdeki ağrı için sırt ağrısı %24, ve bel ağrısı %30.5 oranında bulunmaktadır. İşçilerin kendi bildirimlerine göre ağrı bölgelerinin tespitinde kısa zaman aralığında (son 7 gün) KİS ağrıları özellikle omuzlarda ağrıya neden olurken, uzun zaman aralığında (12 ay) zaman diliminde ise ağrının bel ve sırt bölgesinde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Musculoskeletal system diseases are one of the important health problems that occur due to working conditions and are considered among occupational diseases, and are also an occupational health problem Musculoskeletal disorders occur as a result of occupationally repetitive movements, body positions that require strength and damage to the skeletal system, or excessive use of a body position, and performing work that requires intense mechanical vibration. Pain is a condition that can be defined by symptoms such as burning sensation, pain sensation, numbness Musculoskeletal system diseases constitute an important ratio among occupational diseases In our country, it is important to raise awareness of employees, employers and society in order to prevent musculoskeletal diseases that develop due to workplace characteristics or work-related working conditions. With the thesis we will carry out, it is aimed to contribute to the prevention of occupational musculoskeletal diseases and to increase the sensitivity on the subject. In our study, shoulder pain was 16.5%for pain in the last 7 days, back pain was 24%, and low back pain was 30.5%for pain in the last 12 months. In our study, in determining the pain areas according to the workers' self-reports, it was shown that musculoskeletal complaints caused pain especially in the shoulders in a short time period (last 7 days), while in a long time period (12 months) the pain increased in the waist and back region.