Edınburgh görsel yürüme analizi ile yürümenin değerlendirilmesinde çeşitli yöntemlerin kullanılabilirliğinin ve güvenilirliğinin araştırılması
Usability and reliability of different methods in observational gait analysis based on edinburgh visual gait score
  1. Tez No: 911488
  2. Yazar: HAKAN İLİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yürüme analizi, nörolojik etkilenimlerde vücutta meydana gelen fizyolojik değişimler sonucu yürümede meydana gelen anormalliklerin altında yatan sebebi belirlemek için kullanılan önemli bir yöntemdir. Yöntem, gözlemsel ya da cihazlardan alınan ölçümler ile yapılabilmektedir. Analiz yapılırken kullanılan cihazlar çeşitlendirilerek farklı verilerin elde edilmesi hedeflenebilir. Gözlemsel yürüme analizinin subjektif olması nedeni ile bu analizin sensörler ile yapılması hem verilerin farklı uzmanlar arasında değerlendirilebilirliğini arttırmakta hem de monitörize edilmesini kolaylaştırılarak klinisyenin tecrübesinin sonuçların elde edilmesine etkisini azaltmaktadır. Basınç sensörleri, EMG sensörleri, kuvvet platformları, IMU sensörler gibi bu doğrultuda hastalardan kantitatif veriler alan sistemler kullanılmaktadır. Yüksek çözünürlükte çekim yapan kameraların olduğu ve hastaya işaretleyicilerin yerleştirilerek yapıldığı optik hareket yakalama sistemleri ise bu verilerin toplanmasında altın standart olarak kabul edilmektedir. Klinikte yürüme analizinin takibinin yapılabilmesi ve değerlendirilebilmesi için çeşitli yürüme analizi skalaları kullanılmaktadır. Bu skalalar arasında yürümenin üç farklı düzlemde değerlendirilmesi, güvenilirlik ve doğruluk bakımından Edinburgh Görsel Yürüme Analizi (EVGS), SP'li çocukların yürüyüşlerinin değerlendirilmesinde diğer gözlemsel yürüme analizi skalalarından farklılık göstermektedir. Çalışmamızda giyilebilir sensörlerden elde edilen verilerin klinikte kullanılabilirliğini sorguladık. Çalışmaya 8-21 yaş aralığında serebral palsi tanısı almış 8 birey dahil edildi. Bu kişilere yapılan video kameralardan elde edilen görüntüleri ve giyilebilir sensörlerden elde edilen verileri kullanarak, bireylerin yürüme davranışını değerlendirmek için tecrübesiz bir grup gözlemciden değerlendirmeler talep ettik. Elde edilen verilerin doğruluğunu yürüme analizinde altın standart olarak kabul edilen 3 boyutlu yürüme analizi sistemlerinin sonuçları ile karşılaştırdık. Sonrasında sonuçlar birbirleri ile karşılaştırıldı. Hipotezimize göre, giyilebilir sensörler ile yapılan EVGS sonuçlarının güvenilirliğinin, deneyimsiz değerlendiricilerin yorumlamasıyla yapılan EVGS sonuçlarına kıyasla daha yüksek olmasını bekledik. Bu araştırma klinikte giyilebilir sensörler ile yürümenin yorumlanmasına ışık tutan bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Gait analysis, is a method used to determine the underlying causes of abnormalities in walking resulting from physiological changes in the body due to neurological impairments. This method can be conducted using observational or device-based approaches. By diversifying the devices used during analysis, different data can be obtained. Utilizing sensors in gait analysis enhances the interpretability of data among various experts and facilitates its monitoring, thus reducing the influence of clinician experience on the results. Pressure sensors, EMG sensors, force platforms, and IMU sensors are commonly used in systems that collect quantitative data from patients. Optical motion capture systems, which involve high-resolution cameras and the placement of markers on the patient, are considered the gold standard for data collection. Various gait analysis scales are also employed in clinics for tracking and evaluating gait analysis. Among these scales, the Edinburgh Visual Gait Score (EVGS) stands out for its evaluation of walking in three different planes and its reliability and accuracy, particularly in assessing the gait of children with cerebral palsy. In our study, we questioned the usability of wearable sensors in clinical settings. 8 individuals diagnosed with cerebral palsy aged between 8 and 21 were included in the study. Inexperienced observers were recruited to evaluate individuals' walking behavior using video footage and data obtained from wearable sensors. The reliability of the obtained data was evaluated by comparing the results with three-dimensional gait analysis systems, considered the gold standard in gait analysis. Subsequently, a comparison was made to evaluate the differences between results. According to our hypothesis, the reliability of EVGS results obtained using wearable sensors will be higher compared to EVGS results interpreted by inexperienced evaluators. This research is a study that sheds light on the evaluation of gait using wearable sensors in a clinical setting.