Ağız, diş ve çene cerrahisinde sık kullanılan ipek, polipropilen ve poliglaktin sütur materyallerinin insan gingival fibroblastları üzerine sitotoksik etkilerinin ve yara iyileşmesine etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the cytotoxic effects of silk, polypropylene and polyglactin suture materials, which are commonly used in oral, dental and maxillofacial surgery, on human gingival fibroblasts and their effects on wound healing
  1. Tez No: 911508
  2. Yazar: SÜLEYMAN ZEKİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sütur materyalleri, cerrahi olarak açılan veya travma sebebiyle kesilen vücut dokularının, iyileşmesi amacıyla yara kenarlarını birbirine yaklaştıran, kanama kontrolünü sağlayan, doğal ya da sentetik içerikli steril cerrahi dikiş malzemeleri olarak nitelendirilmektedir. Sütur materyalleri insan vücuduna en çok implante edilen materyaldir. Çalışmamızda Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi girişimlerinde sıklıkla kullanılan İpek, Polipropilen ve Poliglaktin sütur materyallerinin HGF-1 ve HUVEC hücreleri üzerindeki sitotoksik, inflamatuvar, apoptotik ve hücre proliferasyonuna etkilerinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca“yara iyileştirme deneyi”ile bu sütur materyallerinin yara iyileşmesine etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. HUVEC ve HGF-1 hücreleri üzerindeki hücre proliferasyonu ve sitotoksisite değerlendirilmesi için MTT yöntemi kullanıldı. Yara iyileşmesine etkilerinin araştırılması için yara iyileştirme deneyi ile HUVEC hücrelerinde migrasyon düzeyleri İmageJ programı ile semikantitatif olarak değerlendirildi. Ayrıca ELISA yöntemi ile proinflamatuar sitokinlerden TNF-α, IL-1β ve IL-6 düzeyleri, büyüme faktörlerinden TGF-β ve VEGF düzeyleri, apoptotik markerlardan Bax, Kaspaz-3 ve Bcl-2 düzeylerinin ölçülmesi için ELISA yöntemi kullanıldı. MTT sitotoksisite sonuçlarımıza göre bu üç cerrahi sütur materyalinin in vitro olarak hücresel mekanizmalarda bir anormallik gözlenmemiştir. İpek sütur hücresel düzeyde inflamasyonu; Polipropilen ve Poliglaktin sütura nazaran artırdığı görülmüştür. Polipropilen sütur ise hücresel düzeyde inflamasyonu; İpek ve Poliglaktin sütura nazaran azalttığı görülmüştür. Yara iyileştirme deneyi migrasyon sonuçları bir bütün olarak değerlendirildiğinde İpek cerrahi sütur materyalinin hücre proliferasyonunun en fazla olduğu görülmüştür. Daha sonra hücre proliferasyonunun en çok Polipropilen cerrahi sütur materyalinde ve en son olarakta Poliglaktin sütur olduğu görülmüştür. Sonuç olarak; İpek, Polipropilen ve Poliglaktin sütur biyomalzemelerinin in vitro değerlendirmesi gereksiz in vivo çalışmalarını önler ve nihayetinde deneysel hayvan kullanımını azaltmaya yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Suture materials are defined as sterile surgical suture materials with natural or synthetic content that bring the wound edges of body tissues that are surgically opened or cut due to trauma closer together for the purpose of healing and provide bleeding control. Suture materials are the most commonly implanted materials in the human body. In our study, the cytotoxic, inflammatory, apoptotic and cell proliferation effects of Silk, Polypropylene and Polyglactin suture materials, which are frequently used in Oral, Dental and Jaw Surgery procedures, on HGF-1 and HUVEC cells were evaluated. In addition, the effects of these suture materials on wound healing were evaluated in vitro with the“wound healing assay”. The MTT method was used to evaluate cell proliferation and cytotoxicity on HUVEC and HGF-1 cells. In order to investigate their effects on wound healing, migration levels in HUVEC cells were evaluated semiquantitatively with the ImageJ program with the wound healing assay. In addition, ELISA method was used to measure the levels of proinflammatory cytokines TNF-α, IL-1β and IL-6, the levels of growth factors TGF-β and VEGF, and the levels of apoptotic markers Bax, Caspase-3 and Bcl-2. According to our MTT cytotoxicity results, no abnormalities were observed in the cellular mechanisms of these three surgical suture materials in vitro. Silk suture was seen to increase inflammation at the cellular level compared to Polypropylene and Polyglactin sutures. Polypropylene suture was seen to decrease inflammation at the cellular level compared to Silk and Polyglactin sutures. When the wound healing experiment migration results were evaluated as a whole, it was seen that the silk surgical suture material had the highest cell proliferation. Later, it was seen that cell proliferation was highest in the polypropylene surgical suture material and lastly in the polyglactin suture. As a result; In vitro evaluation of Silk, Polypropylene and Polyglactin suture biomaterials avoids unnecessary in vivo studies and ultimately helps reduce the use of experimental animals.