Duygusal özgürleşme tekniği ve müzik dinletisinin rahim içi araç uygulaması esnasında yaşanılan ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of emotional freedom techniques and music listening on pain and anxiety experienced during intrauterine device insertion
  1. Tez No: 911507
  2. Yazar: CEYLAN GÜZEL İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırma, DÖT ve müzik dinletisinin RİA uygulaması esnasında yaşanılan ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneme modelli bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 1 Haziran-15 Ekim 2024 tarihleri arasında Şırnak Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniklerine RİA uygulama talebiyle başvuru yapan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 56 DÖT, 57 müzik dinletisi ve 59 kontrol grubu olmak üzere toplam 172 kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler katılımcı tanıtım formu, DKE, VAS ve ÖRBS kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada DÖT grubundaki kadınlara RİA uygulamasından önce tek seans DÖT yapılmışken, müzik dinletisi grubundaki kadınlara RİA uygulaması boyunca müzik dinletilmiş, kontrol grubundaki kadınlara ise herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Son test verileri RİA uygulamasından sonraki 10 dakika içerisinde toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the effect of EFT and music listening on pain and anxiety experienced during IUD insertion. Materials and Methods: The study was conducted as a pretest-posttest control group experimental study. The population of the study consisted of women who applied to Şırnak State Hospital obstetrics and gynecology polyclinics between June 1-October 15 2024 with a request for IUD application. The sample of the study consisted of 56 EFT, 57 music and 59 control group, totaling 172 women. Data were collected using the Participant Introduction Form, STAI, VAS and SUD. Women in the EFT group received a single EFT session before IUD application, the music group listened to music during the procedure and the control group had no intervention. Post-test data were collected within 10 minutes.