LDPC ve polar kodların inşası ve performans analizleri
Construction and performance analysis of LDPC and polar codes
  1. Tez No: 911514
  2. Yazar: ALİ OSMAN SELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kodlama teorisinin amacı, veri iletiminde oluşabilecek hataları tespit etmek ve düzeltmektir. Hata düzeltme kodları; elektronik haberleşme sistemleri, veri depolama vb. birçok uygulama alanına sahiptir. Hata düzeltme kapasitesi yüksek kodları inşa etmek ve bunların hızlı bir biçimde çalışması önemli bir problemdir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin amacı ve kapsamı verilmiştir. İkinci bölümde, kuramsal temellerden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, kodlama teorisinin genel bilgileri verilmiştir. Dördüncü bölümde, LDPC kodların nasıl inşa edildiği ve bunların kod çözme algoritmaları anlatılmıştır. Beşinci bölümde, polar kodların inşası, çalışma sistemi ve kod çözme algoritmaları anlatılmıştır. Son bölümde ise yapılan simülasyon ve bu simülasyonun sonuçları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of coding theory is to detect and correct errors that may occur in data transmission. Error correction codes has many application areas like data storage, electronic communication systems etc. It is an important problem to construct codes with high error correction capacity and to run them quickly. This thesis consists of six chapters. In the introduction, the aim and scope of the thesis are given. In the second part, theoretical foundations are mentioned. In the third chapter, general information of coding theory is given. In the fourth chapter, how LDPC codes are constructed and their decoding algorithms are explained. In the fifth chapter, construction of polar codes, working system and decoding algorithms are explained. In the last section, the simulation and the results of this simulation are explained.