Probabilistic shaping with low-density graph codes and message passing
Düşük Yoğunluklu Çizge Kodları ve Mesaj Aktarımıyla Olasılıksal Biçimlendirme
- Tez No: 912105
- Danışmanlar: PROF. DR. GERHARD KRAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Technische Universität München
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Telekomünikasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bileşik LDGM/LDPC kodlarının, optimal kodlama ve kod çözme kullanıldığında Gelfand-Pinsker ve Wyner-Ziv problemlerinin bilgi kuramsal sınırlarına ulaştığı gösterilmiştir. Bu kodların seyrek ve grafiksel yapısı, mesaj aktarım algoritmalarıyla birlikte uygulanmalarını motive eder. Bu tezde, kanı yayılımı ve hakikat yayılımı algoritmalarından esinlenilerek bileşik kod için bir kodlama ve kod çözme mesaj aktarım algoritması önerilmiştir. İlk bulgular, kodlama algoritmasının çerçevelerin yarısını doğru bir şekilde kodlayabildiğini ve kod çözme algoritmasının doğru bir şekilde kodlanmış çerçeveleri başarıyla çözebildiğini göstermektedir. Kodlama algoritmasının dezavantajları, dış bir kodun birleştirilmesiyle telafi edilmektedir. Bileşik kod için literatürde sağlanan kodlama yöntemiyle, düzgün dağılımlı bir mesaj girişinin düzgün olmayan dağılımlı bir kanal girişine dönüştürüldüğü gösterilmiştir. Bu da olasılıksal biçimlendirme uygulamalarını motive etmektedir. Ancak literatürdeki beklentilerin aksine, bu yöntem diğer yöntemlerle (örneğin kutupsal kodlarla) karşılaştırıldığında rekabetçi değildir.
Özet (Çeviri)
The compound LDGM/LDPC codes are shown to attain the information-theoretic limits of the Gelfand-Pinsker and Wyner-Ziv problems when optimal encoding and decoding are employed. The sparse and graphical structure of this code motivates it to be implemented with message passing algorithms. In this thesis, an encoding and decoding message passing algorithm is proposed for the compound code by inspiring the belief propagation and truthiness propagation algorithms. Initial simulations show that the encoding algorithm can correctly encode half of the frames, and the decoding algorithm can successfully decode the correctly encoded frames. The drawbacks of the encoding algorithm are compensated by concatenating an outer code. With the coding scheme provided in the literature for the compound code, it is shown that a uniformly distributed message input is shaped into a non-uniformly distributed channel input, which motivates probabilistic shaping applications. Although it is widely claimed in the literature that this scheme should deliver a good performance, the scheme is not competitive compared to other schemes, e.g., to polar codes.