Konya ilinde mısır depolarında bulunan akar türlerinin ve popülasyon yoğunluklarının saptanması
The determination of mite species and their population densities in corn storages in Konya province, türki̇ye
  1. Tez No: 911513
  2. Yazar: HASAN ARDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT SULLIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, 2022 ve 2024 yılları arasında Konya ili mısır depolarında bulunan ve ürün kaybına neden olan, aynı zamanda insan ve hayvan sağlığını tehdit eden zararlı akar türleri ile bu türler üstünde beslenen predatör akar türlerinin popülasyon yoğunluklarının ve dağılımlarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada Konya ilinin çeşitli yerlerinden örnekler toplanmış, 2022 yılında 30 depo, 2023 yılında 30 depo ve 2024 yılında 16 depodan olmak üzere toplam 76 örnekleme yapılmıştır. Her bir depodaki mısır yığınlarının farklı yerlerinden toplam 1.5 kg kadar mısır örneği alınmış, alınan örnekler homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra alınan 1 kg örnek Berlese-Tullgren düzeneğine konularak akarlar ekstrakte edilmiştir. Bulunan akarlar %70'lik etil alkolde muhafaza edilmiş, laktofenol veya laktik asit ile temizlenmiş, Hoyer ortamı kullanılarak preparatları hazırlanmış ve teşhisleri yapılmıştır. İncelenen örneklerin %43,4'ü bulaşık olarak bulunmuş ve 3 familyaya bağlı 8 akar türü belirlenmiştir. Bu türler; zararlı akarlardan Acarus siro, A. farris, Tyrophagus putrescentiae, Caloglyphus oudemansi (Acaridae), Dermanyssus gallinae (Dermanyssidae) ve faydalı akarlardan Cheyletus malaccensis, C. trouessarti, Acaropsis sollers (Cheyletidae)'dir. Bunlar içinde zararlı akarlardan A. siro en yoğun ve en yaygın tür olarak belirlenmiştir. Ayrıca bulunan türlerden C. oudemansi ülkemiz faunası için yeni kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Pest mite species cause crop losses and threaten human and animal health. In this study, pest and predatory mite species and their population densities and distributions were studied in corn storages in Konya Province, Türkiye between 2022 and 2024. A total of 76 samples, 30 in 2022, 30 in 2023 and 16 in 2024, were collected from different areas of the province. In each storage, about 1.5 kg of corn was collected from various parts of the corn pile and thoroughly mixed. A 1 kg of subsample was taken and the mites were then extracted in Berlese-Tullgren funnels. They were preserved in 70% ethyl-alcohol, then cleared with lactophenol or lactic acid and mounted in Hoyer's medium for identification. Of all the samples, 43.4% were infested with mites. In total, 8 mite species belonging to 3 families were found. The pest species were Acarus siro, A. farris, Tyrophagus putrescentiae, Caloglyphus oudemansi (Acaridae), Dermanyssus gallinae (Dermanyssidae), and predatory species were Cheyletus malaccensis, C. trouessarti and Acaropsis sollers (Cheyletidae). Acarus siro was the most abundant and widespread species. In addition, C. oudemansi is a new record for the fauna of Türkiye.