Ortaöğretim yapıları için hafif çelik modül sistem önerisi: Nurdağı örneği
Light steel module system proposal for secondary education buildings: Nurdağı example
  1. Tez No: 911515
  2. Yazar: AHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Deprem, binaların yapı bütünlüğünü tehdit eden en büyük doğal afetlerden biri olması sebebiyle, yapıların inşa süreçlerinde bu etkenin de dahil edilerek planlamalar yapılması giderek önem kazanmaktadır. 2023 yılında Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen şiddetli depremler sonrası bina yapım tasarımlarında depremin önlem alınması gereken bir gerçek olduğu farkındalığı artmıştır. Depremin etkilerinin en çok hissedildiği bölgelerden biri de Gaziantep ilinin Nurdağı ilçesi olmuş ve hasar yoğunluğu bölgedeki okullarda da belirgin şekilde hissedilmiştir. Tez çalışmasında bölgedeki ortaokullar incelenmiş ve deprem sonrasında yapılardan dolayı eğitim sisteminde meydana gelen değişimler gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda okullar; depremden sonra kendi binasında eğitime devam eden, başka okul bünyesinde eğitim veren, konteyner ve prefabrik yapım sistemleri kullanan okullar şeklinde kategorize edilmiştir. Hafif çelik modül sistemlerin sürdürülebilir, hızlı yapım sistemine sahip, taşınabilir, konfor koşullarının yüksek ve esnek olması gibi birçok avantajı vardır. Bu çalışmada hafif çelik modül sistemlerin afet sonrası ortaöğretim eğitim yapılarına uygulanabilirliği araştırılmış ve bu sistemler kullanarak inşa edilen okul örnekleri aktarılmıştır. Ayrıca, ortaokul eğitim yapısına uygun çeşitli seçenekler içeren ihtiyaç listesi hazırlanmış ve bu ihtiyaç listesi ile koordineli hafif çelik modüller tasarlanmıştır. Oluşturulan modüller birleştirilerek ortaokul yapısına uygun mekanların etüdleri yapılmıştır ve ardından kullanıcının tercihine bırakılmak üzere esnek plan şemaları oluşturulmuştur. Bölgeye uygun hafif çelik modül sistemler ile entegre olarak kalıcı çözüm önerileri getirilmesi önerilmiştir. Sonuç olarak, hafif çelik yapıların deprem riskinin fazla olduğu bölgelerdeki eğitim binalarında kullanılmasının olumlu katkılar sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since earthquake is one of the greatest natural disasters that threaten the structural integrity of buildings, it is becoming increasingly important to make plans by including this factor in the construction processes of buildings. In 2023, after the severe earthquakes centered in Kahramanmaraş, the awareness that earthquake is a reality that needs to be taken precautions in building construction designs has increased. One of the regions where the effects of the earthquake were impressed the most was Nurdağı district of Gaziantep province and the intensity of the damage was clearly felt in the schools in the region. In the thesis study, secondary schools in the region were examined and the changes that occurred in the education system due to the structures after the earthquake were observed. Accordingly, the schools were categorized as schools that continued education in their own buildings after the earthquake, schools that provided education within another school, and schools that used container and prefabricated construction systems. Light steel module systems have many advantages such as being sustainable, having a fast construction system, being portable, having high comfort conditions and being flexible. In this study, the applicability of light steel module systems to post-disaster secondary education buildings is researched and examples of schools built using these systems are presented. In addition, a list of requirements including various options suitable for the secondary school education structure was prepared and light steel modules were designed in coordination with this list of requirements. By combining the modules, the spaces suitable for the secondary school structure were studied and then flexible plan schemes were designed to be left to the user's preference. Permanent solutions are proposed to be integrated with light steel module systems suitable for the region. As a conclusion, it has been seen that the use of light steel structures in educational buildings in regions with high earthquake risk will provide positive contributions.