Eğitim aile sağlığı merkezlerine kayıtlı hedef nüfusta yapılan gebe izlemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy follow-ups conducted in the target population registered at training family health centers
  1. Tez No: 911516
  2. Yazar: MERYEM KARAGÜR SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, Sakarya Zümrüt Müftüoğlu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi ve Karaman 2 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran gebelere sunulan doğum öncesi bakım hizmetlerinin niteliği değerlendirilmiş ve bu hizmetlerin alınmasını etkileyen faktörler incelenmiştir. Amaç, doğum öncesi bakım hizmetlerinin gebelerin ihtiyaçlarına uygunluğunu belirlemek ve hizmetlerin iyileştirilmesine katkı sağlamaktır. YÖNTEM: Tanımlayıcı bir araştırma olarak tasarlanan çalışma, 4 Kasım 2022 ile 7 Haziran 2024 tarihleri arasında merkezlere başvuran 173 gebe üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler, otomasyon sistemi kayıtları ve telefon görüşmeleri yoluyla toplanmış, gebelere sosyodemografik ve gebelik bilgilerini içeren 12 soruluk anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: This study assessed the quality of prenatal care services provided to pregnant women who applied to Sakarya Zümrüt Müftüoğlu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi and Karaman 2 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi. It also examined factors influencing the uptake of these services. The aim was to determine how well prenatal care services meet the needs of pregnant women and contribute to improving the quality of these services. MATERIALS AND METHODS: Designed as a descriptive study, the research was conducted with 173 pregnant women who visited these centers between November 4, 2022, and June 7, 2024. Data were collected through automated system records and a 12-question phone survey covering sociodemographic and pregnancy-related information.