Jandarma mesleğine yönelik sıklık sözlüğü
Frequency dictionary of gendarmerie profession
- Tez No: 429515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu araştırmanın amacı, jandarma mesleğinde kullanılan terimlerin sıklığını ortaya koymaktır. İlgili terimler Jandarma Okullar Komutanlığı'nda basılan 21 adet ders kitabı, Jandarma Dergisi'nin dört farklı sayısı, jandarmaya görev ve yetki veren iki hukuk metni, jandarma ile ilgili iki yardımcı eğitim materyali ve jandarmanın resmî internet sitesindeki metinlerden derlenmiştir. Derleme işlemi nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yoluyla yapılmış, ortaya çıkan veriler ise betimsel analiz yöntemiyle tahlil edilmiştir. Terim tespiti, 21 ders kitabında yer alan 1.423.416 kelime, Jandarma Dergisi'nin 4 farklı sayısında yer alan 70.765 kelime, hukuk metinlerinde yer alan 29.960 kelime, yardımcı eğitim materyallerindeki 44.666 kelime üzerinde yapılmıştır. İncelenen toplam 1.601.468 kelime içerisinde ders kitaplarında 4.566'sı farklı olmak üzere 29.960, Jandarma Dergisi'nin 4 farklı sayısında 751'i farklı olmak üzere toplam 70.765, hukuk metinlerinde 536'sı farklı olmak üzere 6.831, yardımcı kaynaklarda 573'ü farklı olmak üzere 7.367, Jandarmanın resmî internet sitesindeki metinlerde 476'sı farklı olmak üzere 7.917 terim kullanımı tespit edilmiştir. Toplam terim sayısının 251.790 ve farklı terim sayısının ise 4.720 olarak tespit edildiği çalışmada terim ve kelime sayısının materyallere göre yüzdelik dağılımlarının birbirleriyle doğru orantılı olduğu görülmüştür. Toplam 1.601.468 kelimenin %89'u ders kitaplarında yer alırken bu rakam Jandarma Dergisi'nde %4, hukuki metinlerde %2, yardımcı kaynaklarda %3, internet sitesinde %2 şeklindedir. Toplam 251.790 terimin ise %88'i ders kitaplarında yer alırken bu rakam Jandarma Dergisi'nde %3, hukuki metinlerde %3, yardımcı kaynaklarda %3, internet sitesinde %3 şeklindedir. Araştırmada elde edilen veriler üç aşamada analiz edilmiştir. İlk önce 30 farklı materyalin ayrı ayrı terim sıklığı ortaya konulmuş, buradan elde edilen veriler listelenerek her listede en sık geçen 100 terim tablolaştırılmıştır. İkinci aşamada ders kitaplarının, Jandarma Dergilerinin, hukuki metinlerin, yardımcı eğitim materyallerinin ve internet sitesinin genel sıklığı ayrı ayrı listelenerek her listede en sık geçen 100 terim tablolaştırılmıştır. Son aşamada bütün materyaller tek havuzda birleştirilerek jandarma mesleğine ait terimlerin sıklığı alfabetik ve sayısal sıralı sıklık şeklinde listelenmiştir. 30 farklı materyaldeki söz varlığının mesleki dil eğitiminde nasıl kullanılması gerektiği ve bu materyallerdeki söz varlığını etkileyen unsurlar açıklanarak mesleki dil eğiticisinin ortaya konulan söz sıklığını daha etkili kullanması amaçlanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlardan hareketle materyal hazırlayıcılara ve öğretmenlere yönelik öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of that study is to reveal the frequency of the terms used in the profession of Gendarmerie. Related terms were compiled from 21 lesson book published in Gendarmerie Schools Command, four different issues of the Journal of Gendarmerie, two law articles that empowers and authorise Gendarmerie, two education materials related to Gendarmerie and from the texts found in the official web page of Gendarmerie. The process of compilation was carried out as qualitative study with the form of document review and the data collected was analysed through descriptive analysis. Detection of the terms were conducted over 1.423.416 words in the lesson books, 70.765 words in four different issues of the Journal of Gendarmerie, 29.960 words in the law articles and 44.666 words in education materials related to Gendarmerie. Among the total number of 1.601.468 analysed words, 29.960 words in lesson books 4.566 of which were different, 70.765 words in four different issues of the Journal of Gendarmerie, 751 of which were different, 6.831 words in law articles, 536 of which were different, 7.367 in the education materials 573of which were different and 7.917 words in the official web page of gendarmerie, 476 of which were different, were detected. total number of words was 251.790 and total number of different words was 4.720 in the research and the rational distribution of words and terms with the materials were discovered to be directly proportional. %89 of total 1.601.468 words were found in the lesson books while %4 was found in the Journal of Gendarmerie, %2 in the law articles, %3in education materials and %2 in web page. %88 of total 251.790 words were found in the lesson books while %3 was found in the Journal of Gendarmerie, %3 in the law articles, %3 in education materials and %3 in web page. The data that was obtained from the research were analyzed in three steps: first of all, the terminology frequency of 30 different materials was revealed and the data obtained hereby was listed with a list of most frequent 100 words in each table. İn the second step, the frequency of the lesson books, the Journal of Gendarmerie, the law articles, education materials and web page were examined in detail and lists of most frequent 100 words were produced. In the last step, all the materials were gathered in one place and the word frequency of the Gendarmerie profession listed both alphabetically and numerically. The word existence in thirty different materials was explained in detail regarding how to use them effectively in vocational language teaching and clarifying the effects over the word presence in these materials in order to ensure the effective usage of the word frequency unveiled in this research. Advices were addressed to the teachers and material developers within the scope of the research results.