Analysis of Ibn al-Humām's views about talfīq
İbnü'l-Hümâm'ın telfı̇k hakkındakı̇ görüşlerinin analı̇zı̇
- Tez No: 911566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ERKOÇ BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hanefî fıkıh kaynaklarında telfikin cevazından ilk bahseden kişinin Tarasüsî olduğu söylenir. Daha sonra İbnü'l-Hümâm, Tahrîr ve Fethu'l-Kadîr adlı kitaplarında, görünüşe göre ittibâu'r-ruhas'ın caiz olduğuna ve telfîkin yasaklanmadığına işaret eden birtakım mübhem ifadeler zikretmiştir. İbnü'l-Hümâm'ın yaşadığı dönemde tüm İslami ilimlerde olduğu gibi fıkıh usulü alanında da en önde gelen alimlerden biri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple onun görüşleri ve problemli konulara yaklaşımları her zaman usulcülerin dikkatini çekmiştir. İbnü'l-Hümâm'ın yanında okumuş olması hasebiyle bu ifadelerin gerçek anlamını en iyi kavrayan âlimlerden biri olan Kâsım b. Kutluboğa, birçok yerde telfîkin caiz olmadığını ifade etmiştir. Ancak İbnü'l-Hümâm'ın bu kapalı ifadeleri hakkındaki tartışma burada bitmemiş, aksine daha da kızışmıştır. Bunun açık bir örneği İbn Nüceym el-Mısrî'nin birçok yerde telfîki kullanarak fetva vermesi ve bunun caiz olduğu görüşünü İbnü'l-Hümâm'a atfetmesidir. Bir diğer örnek ise Molla Ferruh'un telfîkin bir istidlal yöntemi olduğunu ispatlamak için müstakil bir risale yazması ve bunun caiz olduğunu ispatlamaya çalışmasıdır. Nitekim İbnü'l-Hümâm'ın mücmel ifadeleri usul âlimleri tarafından günümüze kadar çokça incelenmiştir. Bu yüksek lisans çalışmasının temel amacı da, İbnü'l-Hümam'ın bu ifadelerden neyi kastettiğini ve bu ifadelerin telfikin geçerliliğine delil olup olamayacağını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
In Hanafi jurisprudential sources, it is said that Tarasūsī spoke first about the permissibility of talfīq. Then Ibn al-Humām mentioned several ambiguous phrases in his books Tahrīr and Fath al-Qadīr, which indicated the permissibility of tatabbu' al-rukhos and the non-prohibition of talfīq. It is known to everyone that Ibn al-Humām was one of the most prominent scholars in the field of usūl al-fiqh, as well as all Islamic sciences in his time. Due to this, his views and approaches to problematic issues have always been in the spotlight of usūlī scholars. Qāsim bin Qutlūbughā, one of the scholars who is most likely to understand the true meaning of these phrases due to his study in the presence of Ibn al-Humām, has stated in many places that talfīq is not permissible. But the debate about these ambiguous phrases of Ibn al-Humām did not end there; rather, it heated up even more. A clear example of this is Ibn Nujaym al-Miṣrī, who issued a fatwā in several places using talfīq and attributed the opinion of its permissibility to Ibn al-Humām. Another example is Mullā Farrūkh, who wrote an independent risālah to prove that the talfīq is a type of legal reasoning and tried to prove its permissibility. Thus, Ibn al-Humām's ambiguous expressions are examined a lot by usūlī scholars to this day. The main goals of this master's paper are to reveal what Ibn al-Humām intended from these expressions and that these phrases cannot be proof of the validity of talfīq