Muhyiddin Ibnü'l-Arabî'de hakikat kavramı
The concept of Haqīqah (Truth) in Muhyiddin Ibn Arabi
- Tez No: 961309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Muhyiddin İbnü'l-Arabî düşüncesinde hakikat kavramı, onun düşünsel sistemini anlamak için merkezi bir yerdedir. Zira kendisinden önce tasavvuf içerisinde nesnel ve mantıkî çerçevede hakikatin birliği ve gerçekliğin nesnelliğinden bahseden olmamıştır. Bu çalışmada hakikat kavramı, İbnü'l-Arabî'nin metafizik sistemi bağlamında ele alınarak bütüncül bir bakış açısıyla incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış, İbnü'l-Arabî'nin önemli eserleri başta olmak üzere düşüncesini yansıtan temel kaynaklar esas alınmış, kavramsal analiz ve metinler arası karşılaştırma yöntemleriyle çözümleme yapılmaya çalışılmıştır. İbnü'l-Arabî'nin düşünce sistemi varlık üzerine kuruludur. Hakikat ise varlık ve bilgiyle iç içe geçmiş bir mahiyete sahiptir. Bu nedenle çalışmada İbnü'l-Arabî'nin hakikat kavramı bağlamında onun varlık ve bilgi görüşleri incelenmiştir. Bu çalışmada varlık ve hakikat ilişkisi yönünden hakikat kavramının ne olduğu, varlık, varlık mertebeleri, a'yân-ı sâbite, ilâhî isimler ve insan meselesi ele alınmıştır. Bilgi boyutunda ise, hakikatle bilginin ilişkisi, bilgi araçları olan duyu, akıl, hayal, keşf ve ilhamın hakikat kavramıyla bağlantısı üzerinde durulmuş, tanrısal bilginin hakikatin temeli olduğu vurgulanmıştır. Ayrıca a'yân-ı sâbitenin bilgiyle ilişkisi de incelenmiştir. Sonuç olarak, hakikat kavramı birçok anlamı içerse de dış dünyadaki gerçeklik anlamında varlıkla karşılanır. Varlık, tek hakikat iken mevcutlar bu hakikatin birer yansıması, bilgi ise bu hakikatin bir ifadesidir. Başka bir deyişle ontolojik açıdan hakikatler varlığın hal, durum, iş ve tecellileridir. Analitik anlamda hakikat a'yân-ı sâbiteye ve felsefedeki mahiyete karşılık gelir. Epistemolojik açıdan hakikatler zihinsel çıkarımlar, itibarlar ve görece şeylerdir. Çalışmamız, hakikatin hem varlıkta hem bilgide asıl olanın Hakk olduğunu göstermesi ve İbnü'l-Arabî'nin mutlak birlik anlayışını hakikat kavramı üzerine inşa ettiğini ortaya koyması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the thought of Muhyiddin Ibn al-'Arabī, the concept of truth is central to understanding his intellectual system. Ibn al-'Arabī stands in a different place from his predecessors in terms of his method of dealing with truth. This is because no one before him had talked about the unity of truth and the objectivity of reality in an objective and logical framework within Sufism. In this study, the concept of truth is analyzed in the context of Ibn al-'Arabī's metaphysical system from a holistic perspective. The qualitative method was used in the research, the main sources reflecting Ibn al-'Arabī's thought, especially his important works, were taken as basis, and the analysis was tried to be made by conceptual analysis and intertextual comparison methods. Ibn al-'Arabī's system of thought is based on being. Truth is intertwined with being and knowledge. For this reason, this study analyzes Ibn al-'Arabī's views on being and knowledge in the context of the concept of truth. In this study, in terms of the relationship between being and truth, what the concept of truth is, being, the levels of being, the a'yān al-sābite, divine names, and the human relationship are discussed.In the dimension of knowledge, the relationship between truth and knowledge, the connection of the instruments of knowledge such as sense, reason, imagination, discovery and inspiration with the concept of truth were emphasized, and it was emphasized that divine knowledge is the basis of truth. In addition, the relationship of the a'yān al-sābit with knowledge is also analyzed. As a result, although the concept of truth includes many meanings, it is met with being in the sense of reality in the external world. While being is the only truth, existents are reflections of this truth and knowledge is an expression of this truth. In other words, in ontological terms, truths are the states, conditions, works and manifestations of being. In analytical terms, truth corresponds to the a'yān al-sābit and quiddity in philosophy. Epistemologically, truths are mental inferences, reputations, and relative things. Our study is important in terms of showing that truth is that what is essential in both being and knowledge is Haqq and that Ibn al-'Arabī built his understanding of absolute unity on the concept of truth.