Okul dış çevre paydaşları ile ilişkilerde ilkokul yöneticilerinin deneyimleri: Bir olgubilim çalışması
Experiences of primary school administrators in relations with external school stakeholders: A Phenomenal study
- Tez No: 911582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KODAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul yöneticilerinin, okul dış çevre paydaşları ile ilişkilerinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin işleyişi hakkında elde ettikleri deneyimlerini ortaya koymaktır. Nitel bir araştırma olan çalışmada olgu bilim deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Konya İli Akşehir İlçesine bağlı ilkokullarda görev yapan okul yöneticileri oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, açık uçlu sorularla, gönüllülük esasına uygun olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, velilerin bağış, yedirip içirme ve araç/gereç temini gibi katkılarının olduğu ancak, aşırı müdahale, faaliyetleri gereksiz görme gibi olumsuz durumlar da yaşandığı görülmüştür. Üst kademe yöneticilerinin görünürlük ve moral desteği vurgulanmıştır. Ancak, fiziki imkânların yetersizliği, bütçenin yetersiz kalışı ve ayrımcılık yapılması gibi ciddi sorunlar da öne çıkmıştır. Yerel yönetimlerin araç, malzeme temini, ulaşım desteği ile fiziki iyileştirme gibi katkıları vurgulanmıştır. Ancak, siyasetin etkinliklere dâhil olması ve coğrafi ayrımcılık gibi sorunlar da öne çıkmıştır. Siyasi partilerin okullara materyal desteği sağlandığı ancak, siyasetin eğitime müdahalesi, baskısı olumsuz deneyim olarak vurgulanmıştır. Sendikalarla ilişkilerde sağlanan materyal destekleri vurgulanmıştır. Sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerde, eğitim desteği vurgulanmıştır. Ancak iletişim eksiklikleri gibi sorunlar öne çıkmıştır. Sosyal medyanın görünürlüğü ve tanınırlığı arttırdığı, faaliyetlerinin işleyişine olumlu katkılar sağladığı, ancak sürekli paylaşım yapma baskısı gibi olumsuz etkilerde getirdiği görülmüştür. Paydaşlar içerisinde okul yöneticilerinin en yoğun ilişkiyi ailelerle kurulduğu açıkça görülmüştür. Sosyal etkinlik yönetmeliğinin güncellenmesi gerekliliği, ders programı ve saatlerinde değişiklik yapılması, yönetici ve öğretmenlerin sosyal etkinlik eğitimi verilmesi, sosyal etkinliklerin akademik başarıya etki etmesi gibi çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the experiences of primary school administrators about the functioning of social, cultural and sports activities in their relations with school external environmental stakeholders. The study, which is a qualitative research, used a phenomenological design. The study group consists of school administrators working in primary schools in Akşehir District of Konya Province in the 2023-2024 academic year. Data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher, with open-ended questions, on a voluntary basis. Content analysis method was used in the analysis of the data. As a result of the research, it was seen that parents made contributions such as donations, provision of food and equipment, but there were also negative situations such as excessive intervention and seeing the activities as unnecessary. The visibility and moral support of upper-level administrators were emphasized. However, serious problems such as inadequacy of physical facilities, insufficient budget and discrimination also came to the fore. The contributions of local governments such as provision of vehicles, materials, transportation support and physical improvement were emphasized. However, problems such as political interference in the activities and geographical discrimination also came to the fore. It was emphasized that political parties provided material support to schools, but the intervention and pressure of politics in education was a negative experience. The material support provided in relations with unions was emphasized. In relations with NGOs, educational support was emphasized. However, problems such as lack of communication came to the fore. It was observed that social media increased visibility and recognition, made positive contributions to the functioning of activities, but also brought negative effects such as the pressure to share constantly. It was clearly seen that among the stakeholders, school administrators established the most intense relationship with families. Various suggestions were made such as the need to update the social activity regulation, changes in the course program and hours, providing social activity training to administrators and teachers, and the impact of social activities on akik success.