Okul öncesi çocuklarda işlevsel olmayan ebeveynlik tutumlarının ve bakım veren işlevselliğinin ekran kullanımı ve sosyal iletişim sorunları üzerindeki etkisinin incelenmesi
The impact of parenting attitudes and caregiver functioning on the relationship between screen use and social communication problems in preschool children
- Tez No: 911583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CEM TARAKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Dijital medya kullanımı son yıllarda giderek artmakta ve çocukların fiziksel ve ruhsal gelişiminde etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı erken dönem dijital medya kullanımının sosyal iletişim sorunları ile olan ilişkisi ve bu ilişkiye ebeveyn tutum ve işlevselliğinin moderasyon etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 18-36 ay arasında 162 çocuk ve ebeveyni dahil edilmiştir. Katılımcılar OSB, gelişimsel gerilik ve tipik gelişim grubu olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Sosyal iletişim sorunlarını değerlendirmek üzere klinik görüşme yapılmış ve Rapid Interactive Screening Test for Autism in Toddlers (RITA-T) uygulanmıştır. Ebeveynler, Sosyodemografik Veri ve Dijital Medya Kullanım Formu, Ebeveynlik Ölçeği ve Weiss İşlevsellikte Bozulma Ölçeği (WİBÖ) doldurmuştur. Ebeveynlik Ölçeği iç tutarlılığı düşük bulunduğundan ileri analizlere dahil edilmemiştir. Bulgular: Katılımcıların günlük ortalama 2.72 (S = 0.96) saat ekrana maruz kaldığı tespit edilmiştir. Atipik gelişim gösteren iki grubun dijital medya kullanım sürelerinin tipik gelişim gösteren gruba kıyasla daha fazla olduğu gösterilmiştir. Katılımcıların dijital medya kullanımına başladıkları yaş düştükçe ve günlük dijital medya kullanım süresi arttıkça RITA-T toplam puanları artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Digital media use has increased significantly in recent years, and its effects on children's development are well recognized. This study investigates the relationship between early digital media use and social communication problems, along with the moderating effect of parental attitudes and functioning. Material and Method: A total of 162 children aged 18-36 months and their parents participated. Participants were categorized into three groups: Autism Spectrum Disorder (ASD), developmental delay, and typical development. Social communication problems were assessed through clinical interviews and the Rapid Interactive Screening Test for Autism in Toddlers (RITA-T). Parents completed the Sociodemographic and Digital Media Use Questionnaire, Parenting Scale, and Weiss Functional Impairment Rating Scale (WFIRS). Parenting Scale was excluded from further statistical analyses due to low internal consistency. Results: Participants were found to have an average daily screen exposure of 2.72 hours (SD = 0.96). The two atypical development groups showed higher digital media usage compared to the typical development group. RITA-T scores increased with earlier digital media exposure and longer use.