Beden eğitimi öğretmenlerinin kişilerarası öz-yeterlik düzeyleri ile liderlik yönelimlerinin incelenmesi
Examining physical education teachers' interpersonal self-efficacy levels and leadership orientations
- Tez No: 727523
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ FATMA ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Beden eğitimi öğretmenlerinin kişilerarası öz-yeterlik düzeyleri ile liderlik yönelimlerinin incelenmesi amacı ile yapılan araştırmanın çalışma grubunu 2020 yılında Muğla ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ile özel ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan gönüllü 329 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Genel tarama yönteminin kullanıldığı araştırmada, beden eğitimi öğretmenlerine Esentürk vd. (2019) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Öğretmeni Kişilerarası Öz-Yeterlik Ölçeği (BEÖKÖÖ)”ile Dursun vd. (2019) tarafından geliştirilen“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ)”google form üzerinden uygulanarak veriler toplanmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin ölçeklerden aldıkları puanlarına iki gruptan oluşan değişkenlerine non-parametrik testlerden Mann Whitney-U testi, üç gruptan oluşan değişkenlerine ise Kruskal Wallis-H testi uygulanarak gruplar arasındaki farka bakılmıştır. Kruskal Wallis-H testi sonucu elde edilen farkların hangi gruplar lehine olduğunu tespit etmek için Mann Whitney-U testi uygulanmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin kişilerarası öz-yeterlik düzeyleri ile liderlik yönelimleri arasındaki ilişkiler ise Spearman's Rho Testi kullanılarak tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda beden eğitimi öğretmenlerinin BEÖKÖ toplam puanlarına göre yüksek düzeyde kişilerarası öz-yeterliğe sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study group of the research, which was conducted to examine the interpersonal self-efficacy levels and leadership orientations of physical education teachers, consists of 329 volunteer physical education teachers working in public and private primary, secondary and high schools affiliated to the Ministry of National Education in the province of Muğla in 2020. In the study in which the general screening method was used, physical education teachers Esentürk et al. (2019) with the“Physical Education Teacher Interpersonal Self-Efficacy Scale (BEÖKÖÖ)”developed by Dursun et al. (2019)“Multidimensional Leadership Orientations Scale (ÇYLYÖ)”was applied via google form and data were collected. The difference between the groups was examined by applying the Mann Whitney-U test, one of the non-parametric tests, to the scores of the physical education teachers obtained from the scales, to the variables consisting of two groups, and the Kruskal Wallis-H test to the variables consisting of three groups. Mann Whitney-U test was used to determine which groups were in favor of the differences obtained as a result of Kruskal Wallis-H test. The relationships between physical education teachers' interpersonal self-efficacy levels and leadership orientations were determined using Spearman's Rho Test. As a result of the research, it was seen that physical education teachers had a high level of interpersonal self-efficacy according to the total scores of BEÖKÖ.