Obezite cerrahisinin hematoloji parametrelerine etkisi
The effect of obesity surgery on hematology parameters
  1. Tez No: 911608
  2. Yazar: HABİBE ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Obezite tedavisinde, obezite cerrahisi son dönemlerde yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Obezite cerrahisi sonrasında nütrisyonel eksiklikler sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda amaç obezite cerrahisi olan hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde hematoloji parametrelerinde olan değişiklikleri incelemektir. Obezite cerrahisi sonrasında oluşan nütrisyonel eksikliklerin hangi dönemde açığa çıktığını belirleyip hangi dönemde ne tedavi verilmesi gerektiği ortaya koymaktır. Postoperatif dönemde verilen replasman tedavilerinin yeterli olup olmadığını değerlendirmektir. Çalışmamızda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde obezite nedeniyle Mayıs 2015-Nisan 2023 tarihleri arasında laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) ve Roux-en-Y Gastrik Bypass (RYGB) uygulanan 410 hastanın dosyası retrospektif olarak tarandı. En az 1 yılını tamamlamış ve operasyon sonrasında takibe gelmiş olan 234 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde çalışılan beyaz küre (BK), hemoglobin (Hgb), trombosit, ferritin, vitamin B12 değerleri kaydedildi ve verilerde preoperatif ve postoperatif yıllara göre istatistiksel anlamda değişiklik olup olmadığına bakıldı. Hastaların, nütrisyonel destek amaçlı replasman kullanımları kaydedildi. Operasyon sonrası yeterli takviye alıp almadıklarını değerlendirildi. Takviye alanlar ve almayanlar arasındaki demir eksikliği ve vitamin B12 eksikliği oranları karşılaştırıldı. Çalışmaya 179 (%76.5) kadın, 55 (%23.5) erkek olmak üzere 234 hasta alındı. Yaş ortalaması 43.18 ± 11.87 yıl idi. 157 (%67.1) hastaya LSG, 77 (%32.9) hastaya RYGB yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity surgery has been widely used in the treatment of obesity recently. Nutritional deficiencies frequently occur after obesity surgery. The aim of our study is to examine the changes in hematology parameters of patients undergoing bariatric surgery in the preoperative and postoperative periods. The aim is to determine in which period nutritional deficiencies occur after obesity surgery and to reveal what treatment should be given in which period. To evaluate whether the replacement treatments given in the postoperative period are sufficient. In our study, we retrospectively reviewed the records of 410 patients who underwent laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) and Roux-en-Y gastric bypass (RYGB) at the Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital due to obesity between May 2015 and April 2023. A total of 234 patients who had completed at least one year post-surgery and attended follow-up appointments were included in the study. The preoperative and postoperative values for white blood cell count, hemoglobin (Hgb), platelet count, ferritin, and vitamin B12 levels were recorded, and statistical analyses were conducted to assess any significant changes in these parameters across the preoperative and postoperative years. Additionally, patients' use of replacement therapies for nutritional support was documented. The adequacy of these supplements in the postoperative period was evaluated, and rates of iron and vitamin B12 deficiencies were compared between patients who received supplementation and those who did not. A total of 234 patients were included in the study, comprising 179 females (76.5%) and 55 males (23.5%), with a mean age of 43.18 ± 11.87 years. Of these patients, 157 (67.1%) underwent LSG, and 77 (32.9%) underwent RYGB.