Glial tümörlerde p53 ve PCNA'nın belirlenmesi ve prognostik değeri: Histopatolojik ve immünohistokimyasal çalışma
  1. Tez No: 91162
  2. Yazar: YÜCEL TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN KONTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Glial tümörler MSS tümörlerinin en yaygın primer tümörüdür. Bu tümörlerde prognostik faktörler tümörün histopatolojik tipi, malignite derecesi, lokalizasyonu, yaygınlığı, hastanın yaşı ve cerrahi olarak çıkanlabilme özelliğidir. Tümörün proliferatif aktivitesini gösteren PCNA, Ki-67, MIB-1 ve p53 gibi mımünohistokimyasal ajanlar da prognozu belirlemede ek olarak kullamlmaktadn. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na 1990-1995 yıllan arasmda gelen glial tümörler arasında takibi yapılabilen 13 astrositom, 10 anaplastik astrositom, 22 GBM, 5 ependimom ve 5 oligodendrogliom olgusu üzerinde yukarda belirtilen prognostik faktörler ve immünohistokimyasal olarak PCNA ve p53 proteininin prognostik önemi araştırıldı. Gruplar arasmda yaş ve yaşam süresi açısından anlamlı ilişki olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Glial tumors are the most common primary tumors of the central nervous system. Prognostic factors for these tumors are the histopathological type of tumor, grade of malignancy, its location, the patiens's age and the extent of surgical resection. Recent studies on glial tumors demonstrated a close association between prognosis and neoplastic proliferation by such immunohistochemical methods as Ki-67, PCNA, MIB-1 and p53 labelling. We examined 13 astrocytomas, 10 anaplastic astrocytomas, 22 GBM, 5 ependymomas and 5 oligodendrogliomas that come to the Erciyes University, Department of Pathology from 1990 to 1995 and could be followed up clinically. We investigated the preceding prognostic factors and PCNA and p53 immunohistochemistry relationships with the neoplasms. A significant relation has been seen among the groups in terms of age and life expectancy (p 0.05).