Akıllı tasarımlarda erişilebilirlik
Accessibility in smart designs
- Tez No: 911614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Evrensel tasarım, farklı yaş grupları ve yetenek seviyelerindeki bireylerin eşit kullanımına olanak tanıyan mekanların yaratılmasını hedeflerken, erişilebilirlik bu mekanların engelli bireyler, yaşlılar ve diğer dezavantajlı gruplar için kullanılabilirliğini sağlamaktadır. Ergonomi ise, kullanıcıların fiziksel ve bilişsel konforunu artırarak, tasarımların işlevselliğini geliştirmektedir. Bu bağlamda, akıllı tasarımlar; enerji verimliliği, kullanıcı deneyimi ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir potansiyel sunmaktadır. Çalışma, evrensel tasarım ilkeleri çerçevesinde erişilebilirlik sorunlarına yönelik yenilikçi çözümler geliştirilmesini amaçlamakta ve farklı kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarını karşılayan kapsayıcı tasarımların önemini vurgulamaktadır. Tezde, Crescent Mall ve diğer modern yapılar üzerinden elde edilen bulgular, erişilebilirliğin sadece fiziksel gerekliliklerle sınırlı kalmaması, aynı zamanda sosyal eşitlik ve kapsayıcılık perspektifinden ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, erişilebilirlik standartlarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunarak, bu alandaki bilgi boşluğunu doldurmayı ve mimarlık alanında daha kapsayıcı yaklaşımların benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, evrensel tasarım ilkeleri, erişilebilirlik ve ergonominin akıllı tasarım süreçlerine entegre edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Elde edilen bulgular, gelecekteki mimari projelerde kullanıcı deneyimini merkez alan daha kapsayıcı ve sürdürülebilir tasarım stratejilerinin geliştirilmesine rehberlik etmektedir. Bu çalışma, hem teorik hem de pratik düzlemde mimarlık ve tasarım disiplinlerine önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Universal design aims to create spaces that allow equal use by individuals of different age groups and ability levels, while accessibility ensures that these spaces can be used by individuals with disabilities, the elderly and other disadvantaged groups. Ergonomics, on the other hand, improves the functionality of designs by increasing the physical and cognitive comfort of users. In this context, smart designs offer significant potential in terms of energy efficiency, user experience and sustainability. The study aims to develop innovative solutions for accessibility problems within the framework of universal design principles and emphasizes the importance of inclusive designs that meet the needs of different user groups. The findings obtained from Crescent Mall and other modern buildings in the thesis reveal that accessibility should not be limited to physical requirements only, but should also be addressed from the perspective of social equality and inclusiveness. The study aims to fill the knowledge gap in this area by providing suggestions for the development of accessibility standards and to encourage the adoption of more inclusive approaches in the field of architecture. As a result, this thesis argues that universal design principles, accessibility and ergonomics should be integrated into smart design processes. The findings provide guidance for the development of more inclusive and sustainable design strategies centered on user experience in future architectural projects. This study provides significant contributions to architecture and design disciplines on both theoretical and practical levels.