Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinde afet okuryazarlığı ile afet risk algısı durumu ve etkileyen faktörler
Disaster literacy and disaster risk perception status and influencing factors in Sivas republic University students
- Tez No: 911615
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN HALDUN SÜMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde üniversite öğrencilerinin afet okuryazarlığı ile afet risk algısı durumu ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ndeki beş fakülte ve iki meslek yüksekokulunda öğrenim gören 18-32 yaşları arasında 901 kişiyle 01.07.2023-01.07.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışma verilerini elde etmek için sosyodemografik veri formu, Afet Okuryazarlığı Ölçeği (AFOY) ve Afet Risk Algısı Ölçeği (ARAÖ) kullanıldı. Sosyodemografik veri formu ile yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, öğrenim görülen fakülte/MYO, kaçıncı sınıfta olduğu, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, aile gelir durumu, daha önce afet yaşanma durumu, karşılaşılan afetin tipi, afet sonucunda yakınını kaybetme durumu, afet konusunda eğitim alma durumu, kişisel veya aile afet planının varlığı, afet ve acil durum çantası varlığı sorgulandı. Katılımcıların afet okuryazarlığı düzeyini belirlemek için Afet Okuryazarlığı Ölçeği (AFOY) ve afet risk algısı düzeylerini belirlemek için Afet Risk Algısı Ölçeği kullanıldı. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formu; araştırmacı tarafından katılımcılara yüz yüze veya Google Forms üzerinden online olarak doldurtuldu. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde gibi tanımlayıcı ölçütler kullanıldı. Ölçümle elde edilmiş verilerin analizinde bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi, post hoc Bonferroni ve Tamhane's T2 testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Sayımla elde edilmiş verilerin analizinde 2x2 ve çok gözlü düzenlerde Ki- kare testi kullanıldı. Binary lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the disaster literacy and disaster risk perception status of university students in Sivas Cumhuriyet University and the factors influencing them. The study was carried out between July 1, 2023, and July 1, 2024 with 901 individuals between the ages of 18-32 who were studying in five faculties and two vocational schools at Sivas Cumhuriyet University. Sociodemographic data form, Disaster Literacy Scale (DLS) and Disaster Risk Perception Scale (DRPS) were used to collect the data. With the sociodemographic data form, age, gender, education level faculty/MYO, grade level, mother's education level, father's education level, family income level, previous disaster experience, type of disaster encountered, loss of a relative as a result of a disaster, training on disaster, presence of a personal or family disaster plan, and the presence of a disaster and emergency kit were questioned. The Disaster Literacy Scale (DLS) was used to determine the level of disaster literacy of the participants and the Disaster Risk Perception Scale was used to determine the level of disaster risk perception. The questionnaire form used as a data collection tool was filled out by the researcher face-to-face or online via Google Forms. Descriptive measures such as arithmetic mean, standard deviation, frequency and percentage were used to evaluate the data. Independent samples t-tests, analysis of variance, post hoc Bonferroni and Tamhane's T2 tests, and Pearson correlation analysis were used to evaluate the measurement-based data. The Chi-squared test was used to analyze the data obtained by counting in 2x2 and multi-cell tables. Binary logistic regression analysis was performed.