Fiziksel olarak aktif ve inaktif gebelerin gebelik semptomları ve doğum korkularının değerlendirilmesi
Evaluation of pregnancy symptoms and fear of labour in physically active and inactive pregnant women
  1. Tez No: 911644
  2. Yazar: TUĞBA KARABAY ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, fiziksel olarak aktif ve inaktif gebelerin gebelik semptomları ve doğum korkularının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya, fiziksel olarak aktif 80 ve fiziksel olarak inaktif 72 kadın dahil edildi. Gebelerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildikten sonra fiziksel aktivite seviyelerini belirlemek için Kaiser Fiziksel Aktivite Anketi kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen bireylerin gebelik semptomları Gebelik Semptomları Envanteri ile, doğum korkusuna ilişkin tutumları ise Wijma Doğum Beklentisi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Fiziksel olarak aktif olan grup ile fiziksel olarak inaktif olan grup arasında semptom yaşama sıklığı (p=0,001) ve semptomların günlük yaşamı sınırlandırması (p=0,001) bakımından fark bulundu. Fiziksel olarak aktif olan grup ile fiziksel olarak inaktif olan grubun doğum korkuları arasında fark olmadığı bulundu (p=0,773). Fiziksel olarak aktif gebelerde doğum korkusu ile gebelik haftası ve öğrenim durumları arasında ilişki olmadığı saptandı. Çalışmamız sonucunda fiziksel olarak aktif olan gebelerin, gebelik semptomlarının (bel ağrısı, yorgunluk, ödem vb.) daha hafif olduğu tespit edildi. Fiziksel olarak aktif ve inaktif gebelerin doğum korkuları benzerdi. Gebelerin düzenli egzersiz programlarına katılımı teşvik edilmelidir. Bu programlar, gebelik semptomlarını hafifletmek ve genel sağlık durumunu iyileştirmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the pregnancy symptoms and childbirth fears of physically active and inactive pregnant women. The study included 80 physically active and 72 physically inactive women. After recording the physical and demographic characteristics of the pregnant women, the Kaiser Physical Activity Survey was used to determine their physical activity levels. The pregnancy symptoms of the individuals included in the study were assessed using the Pregnancy Symptoms Inventory, and their attitudes towards childbirth fear were evaluated using the Wijma Delivery Expectancy Questionnaire. A difference was found between the physically active and inactive groups in terms of the frequency of symptom occurrence (p=0.001) and the limitation of daily life due to symptoms (p=0.001). However, no difference was found between the physically active and inactive groups in terms of childbirth fears (p=0.773). No relationship was found between childbirth fear and gestational week or educational status in physically active pregnant women. As a result of our study, it was determined that the pregnancy symptoms (such as back pain, fatigue, edema, etc.) were milder in physically active pregnant women. The childbirth fears of physically active and inactive pregnant women were similar. Pregnant women should be encouraged to participate in regular exercise programs. These programs are important for alleviating pregnancy symptoms and improving overall health status.