Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile gece yeme ve uyku şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between university students' physical activity levels and night eating and sleep severity
- Tez No: 842552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDEM MUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeylerinin gece yeme ve uyku şiddetinin arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmaya farklı üniversitelerde okuyan 588 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Gece Yeme Anketi (GYA), Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (UŞİ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi- Kısa Formu (IPAQ) ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between physical activity levels, night eating and sleep severity of university students in terms of various variables. A total of 588 students from different universities voluntarily participated in the study. As data collection tools, the Night Eating Questionnaire (NLE), Insomnia Severity Index (ISI) and International Physical Activity Assessment Questionnaire - Short Form (IPAQ) scale were used.