Alt solunum yolları enfeksiyonu ile yoğun bakıma ve çocukkliniğine yatan hastaların pentraksin-3 düzeyinin diğer akutfaz reaktanları ile kıyaslanması ve pentraksin-3'ün hastaneyatışı, mortalite ve yoğun bakım yatışı üzerine etkisi
Comparison of pentraxin-3 level with other acutephase reactants in patientshospitalized in intensive care and pediatric clinicwith lower respiratory tract infection and theeffect of pentraxin-3 on hospitalization, mortalityand intensive care unit stay
- Tez No: 911646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER MATUR OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Toplum kökenli pnömoni (TKP) tanısı ile izlenen pediatrik hastalarda, Pentraxin 3 (PTX3) ve diğer akut faz reaktanlarından (AFR) C-reaktif protein (CRP), Ferritin, Prokalsitonin (PCT) ve İnterlökin-6 (IL-6)' nın, hastalığın tanısı ve şiddetini belirlemedeki rolü ile prognostik değerini saptanmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 03.04.2023 ile 29.02.2024 tarihleri arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisleri ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne toplum kökenli pnömoni tanısı ile yatırılarak izlenen, 1 ay-18 yaş arası çocuklarda yapıldı. Hastalar serviste ve yoğun bakım ünitesinde izlenme durumlarına göre iki gruba ayrıldı. Gruplar; yatış sırasındaki CRP, Ferritin, PCT, IL-6, PTX3 düzeyleri açısından karşılartırıldı. Akut faz reaktanlarının yoğun bakım ünitesine yatış ve mortalite üzerindeki belirleyici gücü analiz edildi. Bulgular: Toplam 132 TKP'li hasta çalışmaya dahil edildi. 66'sı klinikte, 66'sı ise yoğun bakım ünitesinde takip edilmekteydi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the role and prognostic value of Pentraxin 3 (PTX3) and other acute phase reactants C-reactive protein, Ferritin, Procalcitonin (PCT) and Interleukin-6 (IL-6) in determining the diagnosis and severity of the disease in pediatric patients with communityacquired pneumonia (CAP). Materials and Methods: Between 03.04.2023 and 29.02.2024, the study was conducted in children between the ages of 1 month and 18 years who were hospitalized in the Pediatrics Departments and Pediatric Intensive Care Unit with the diagnosis of community-acquired pneumonia. Patients were divided into two groups according to their follow-up status in the clinic and intensive care unit. The groups were compared in terms of CRP, ferritin, PCT, IL-6, PTX3 levels during hospitalization. The predictive power of acute phase reactants on ICU admission and mortality was analyzed. Results: A total of 132 patients with CAP were included in the study. 66 were followed up in the clinic and 66 in the intensive care unit.The groups were compared; Procalcitonin values were median 0.89 (IQR 0.23-4.3) in patients followed up in intensive care unit and 0.21 (IQR 0.14-0.73) in patients followed up in clinic.