Otomotiv fabrikasında çalışan işçilerde dönüşümlü vardiyalı çalışma sisteminin beslenme durumu, gastrointestinal semptom sıklığı üzerine etkisi
The effect of rotating shift work system on nutritional status and gastrointestinal symptom frequency in automotive factory workers
- Tez No: 911666
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Vardiyalı çalışma yeme-içme, uyuma, çalışma evrelerinin değişmesine sebep olur. Bireylerin çalışma saatlerinin sirkadiyen ritimle uyumsuz olmasının çeşitli metabolik bozuklukların ve kronik hastalıkların ortaya çıkmasına temel oluşturduğunu bildiren çalışmalar bulunmakla birlikte bu bireylerde yeme-içme zamanlarının da değişmesinin özellikle gastrointestinal yakınmaların artmasına sebep olabileceği bildirilmektedir. Bu araştırma, bir otomotiv fabrikasında 73 dönüşümlü vardiyalı ve 47 sabit gündüz çalışan olmak üzere toplam 120 işçinin beslenme alışkanlıkları ve gastrointesinal semptom durumlarını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada demografik veri anketi, 3 günlük besin tüketim kaydı, gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği ve antropometrik ölçümler alınarak değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shift work causes changes in eating, drinking, sleeping and working phases. Although there are studies reporting that the disruption of synchronisation as a result of the incompatibility of individuals' working hours with the circadian rhythm is the basis for the emergence of various metabolic disorders and chronic diseases, it has been reported that the change in eating and drinking times in these individuals may cause an increase in gastrointestinal complaints. This study was carried out to determine the dietary habits and gastrointesinal symptom status of a total of 120 workers, 73 rotating shift workers and 47 fixed day workers in an automotive factory. In the study, demographic data questionnaire, 3-day food consumption record, gastrointestinal symptom rating scale and anthropometric measurements were recorded.