Kök kanal tedavisi esnasında tercih edilen farklı irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin tedavi sonrası postoperatif ağrıya etkisi: randomize klinik çalışma
The effect of di̇fferent irri̇gati̇on acti̇vati̇on methods preferred duri̇ng root canal treatment on postoperati̇ve pai̇n: a randomi̇zed cli̇ni̇cal tri̇al
- Tez No: 911667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇAKICI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı asemptomatik apikal periodontitise sahip mandibular premolar ve birinci molar dişlerde, EDDY ve pasif ultrasonik irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin, postoperatif ağrıya etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Randomize klinik çalışma olarak tasarlandı. Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'na 12.02.2024 ve 03.06.2024 tarihleri arasında başvuran ve belirlenen kriterlere uygun gönüllü hastalar tarafından yürütüldü. Hastalara bir kutuda bulunan siyah zarflardan birini seçmeleri istenerek kullanılacak aktivasyon yöntemi belirlendi. Çalışmadaki katılımcıların kök kanal tedavisi tek bir operatör (M.S.) tarafından tamamlandı. Toplamda 57 hasta çalışma için değerlendirildi. Dahil edilme kriterlerine uyan 48 hasta çalışmaya dahil edildi. Takip postoperatif ağrı verilerine ulaşılan 45 hasta (kontrol grubunda 15, EDDY grubunda 14 ve PUİ grubunda 16 hasta) analize dâhil edildi. Tedavisi tamamlanan hastaların postoperatif ağrı seviyeleri 8. saat, 12. saat, 24. saat, 48. saat ve 7. gün görsel analog skala ölçümleri ile belirlendi. İstatistiksel analiz için ağrı skorları değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis ve Friedman testleri, cinsiyete ilişkin bulgularda Ki-kare testi kullanıldı. Bulgular: Grup içi analizlerde cinsiyetin ağrı varlığı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görüldü (p>0.05). Postoperatif ağrı değerlendirmesinde gruplar arası ölçümlere bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (8. saat; p=.479, 12. saat; p=.577, 24. saat; p=.881, 48. saat; p=.778, 7. gün; p=.830). PUİ grubunda 8. saat ve 12. saatte daha fazla ağrı olduğu, 24. ve 48. saatlerde EDDY grubunda daha fazla ağrı olduğu görüldü ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Grup içi değerlere bakıldığında kontrol ve PUİ grubunda 7. güne doğru ağrı seviyelerinde azalma istatistiksel olarak anlamlı gözlenirken EDDY grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç çıkmamıştır (Kontrol p=.007, PUİ p=
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of EDDY and passive ultrasonic irrigation activation methods on postoperative pain in mandibular premolar and first molar teeth with asymptomatic apical periodontitis. Material and Methods: This study was designed as a randomized clinical trial. This study was conducted to the Department of Endodontics at Ordu University Faculty of Dentistry between 12.02.2024 and 03.06.2024, involving volunteer patients who met the predetermined inclusion criteria. The activation method to be used was determined by asking patients to choose one of the black envelopes in a box. The root canal treatments of the participants were completed by a single operator (M.S.). A total of 57 patients were assessed for the study, and 48 patients who met the inclusion criteria were included. Follow-up was completed for 45 patients with available postoperative pain data (15 in the control group, 14 in the EDDY group, and 16 in the PUI group). Postoperative pain levels of treated patients were recorded at the 8th hour, 12th hour, 24th hour, 48th hour, and 7th day using visual analog scale measurements. For statistical analysis, the Kruskal-Wallis and Friedman tests were used to evaluate pain scores, and the Chi-square test was applied to assess findings related to gender. Results: In intra-group analyses, gender was found to have no statistically significant effect on the presence of pain (p>0.05). When comparing intergroup measurements of postoperative pain, no statistically significant differences were observed (8th hour: p=.479, 12th hour: p=.577, 24th hour: p=.881, 48th hour: p=.778, 7th day: p=.830). It was noted that the PUI group experienced more pain at the 8th and 12th hours, while the EDDY group reported more pain at the 24th and 48th hours, however, no statistically significant difference was found. Intra-group comparisons revealed a statistically significant reduction in pain levels by the 7th day in both the control and PUI groups, whereas the EDDY group did not show a statistically significant result (Control; p=.007, PUI; p=