A critical assessment of the need for a new airport in İstanbul
İstanbul'da yeni havalimanı ihtiyacına ilişkin eleştirel bir değerlendirme
- Tez No: 911682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NIGEL DENNIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Westminster
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye'de hava yolculuğu sektörü hızla büyüyor. Hava taşımacılığı pazarındaki büyüme, doğal olarak yolcu talebindeki büyümeden kaynaklanan kapasite sorunlarının çözümü için yeni altyapı yatırımlarına olan ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Türkiye'de havalimanı kapasitelerini geliştirmek veya yenilerini inşa etmek için büyük yatırımlar yapılmakta ve 10 yılı aşkın süredir tartışılmaktadır. Bunlardan biri de yeni İstanbul Havalimanı oldu. Bu çalışma, yıllık 150 milyona kadar yolcuya hizmet verebilecek yeni İstanbul havalimanına olan ihtiyacı, yolcu tahmini ve diğer kritik faktörler açısından değerlendirmektedir. Türk Hükümeti açısından bu süreçte hangi faktörlerin belirleyici olduğunu anlamak amacıyla İstanbul'da yeni bir havalimanı inşa edilmesine yönelik kritik konular değerlendirilmektedir. Bu tez, ilgili literatürde geniş bir tarama yaparak ve pratik nicel araştırma tekniklerini uygulayarak ortaya konan araştırma hedeflerini ayrıntılı olarak ele almaktadır. Vaka çalışması yapılıp, tahminler geliştirerek yeni İstanbul Havalimanı'nın beyan edilen nihai kapasitesi incelendi. Bu araştırma ile bir takım önemli bulgular elde edildi. Üretilen tahminler ile yolcu talebindeki büyüme doğrulanmaktadır. Farklı yöntemlerle elde edilen büyüme oranları yüzde 2 ila yüzde 10 arasında değişmektedir. İncelenen kritik faktörler, Atatürk Havalimanı'nda yolcu talebinde beklenen büyümeyi karşılayacak herhangi bir genişlemenin mümkün olmayacağını göstermektedir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar ile yeni havalimanının nihai kapasitesine 2018 yılı için ihtiyaç duyulmadığı ancak makul bir zaman dilimi içinde ihtiyaç duyulacağı beyan edilmektedir. Ayrıca yeni havalimanı kararı, Atatürk Havalimanı'nda genişlemeyi engelleyen incelenen kısıtlar açısından da doğru bulunmuştur. Bu çalışma aynı zamanda yeni İstanbul Havalimanı'nın şehir merkezine daha uzak olmasının yolcu talebine etkisi ve Türkiye'nin AB'ye katılımıyla ilgili olası senaryolar gibi vurgulanması gereken yeni soruları da beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The air travel industry has been rapidly growing in Turkey. The growth in air travel market naturally brings requirements for new infrastructure investments to solve capacity related problems arising from the growth in passenger demand. In Turkey there has been huge investments to develop airport capacities or to build new ones has been discussed for more than 10 years. One of them has been the new Istanbul Airport. This study assesses the need for the new Istanbul airport, which will be able to handle up to 150 million passenger annually, in terms of passenger forecast and other critical factors. The critical issues to build a new airport in Istanbul that are evaluated in order to understand what factors are determinant in this process for Turkish Government. This dissertation covered in detail these research aims by carrying out a broad study of related literature and applying practical quantitative research techniques. The case study examined the declared final capacity of the new Istanbul Airport by developing forecasts. A number of key findings were produced by this research: the produced forecast confirm the growth in passenger demand. The obtained growth rates with different methods varies from 2 percent to 10 percent. The examined critical factors show that any expansion at Ataturk airport will not be possible as desired to meet the expected growth in passenger demand. The conclusions obtained from this research are the new airport declared final capacity is not needed for 2018, but will be needed within a reasonable timescale. Also the new airport decision is found as correct in terms of the inspected constraints that prevent expansion at Ataturk Airport. This study also brings new questions to be highlighted such as the effect of the greater distance of the new Istanbul airport to city centre on passenger demand and possible scenarios that are related to Turkey joining the EU.