Uyarlanabilir yeniden kullanımın yeşil metamorfozu: Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Pamuk Ambarı binası
The green metamorphosis of adaptive reuse: The cotton warehouse building of the Sumerbank Kayseri Textile Factory
- Tez No: 911683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Endüstri Devrimi ile artan enerji talebi ve fosil yakıt kullanımı, doğal kaynakların tükenmesini hızlandırmış ve çevresel bozulmayı derinleştirmiştir. Kentleşme ve değişen tüketim alışkanlıkları, enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını artırarak sürdürülebilir bir sistem oluşturulması için kapsamlı tedbirler ve stratejik yaklaşımların benimsenmesini gerektirmiştir. Bu bağlamda, uyarlanabilir yeniden kullanım; mimari mirasın korunması, kentsel yayılımın sınırlandırılması, enerji verimliliğinin artırılması ve karbon ayak izinin azaltılması gibi hedeflere ulaşmada etkili bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, genellikle yeni binaların çevresel sürdürülebilirliğine odaklanan araştırmaların aksine, mevcut binaların uyarlanabilir yeniden kullanım yoluyla çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşma potansiyelini incelemektedir. Bu bağlamda, uyarlanabilir yeniden kullanımın çevresel sürdürülebilirliğe katkıları ve LEED sertifikasyonunun bu tür dönüşüm süreçlerindeki rolü, Pamuk Ambarı Binası'nın İdari ve Derslik Binası'na dönüşüm süreci üzerinden, yeşil bina stratejileri ve performansı temelinde değerlendirilmiştir. Bu çalışma, uyarlanabilir yeniden kullanımın çevresel sürdürülebilirlik açısından önemini vurgulamakta ve benzer dönüşümlerin yeşil bina ilkeleri çerçevesinde ele alınmasının stratejik bir gereklilik olduğunu ileri sürmektedir. LEED sertifikasyonu aracılığıyla binada uygulanan yeşil bina stratejileri somut bir çerçevede değerlendirilerek, araştırmacılar ve sürece dahil olacak paydaşlar için rehber niteliğinde bir yaklaşım olarak sunulmuştur. Ayrıca, binanın enerji tüketim verilerine dayalı geliştirilen sürdürülebilirlik indeksi, enerji tüketiminin sürdürülebilirliğe etkisini sınırlı veriyle hızlı ve pratik şekilde değerlendirmek için kullanılmıştır. Çalışma, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada hem teorik hem de uygulamalı olarak önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increased energy demand and fossil fuel consumption triggered by the Industrial Revolution have accelerated the depletion of natural resources and deepened environmental degradation. Urbanization and shifting consumption patterns have heightened energy use and greenhouse gas emissions, necessitating comprehensive measures and strategic approaches to establish a sustainable system. In this context, adaptive reuse stands out as an effective solution for achieving goals such as the preservation of architectural heritage, limiting urban sprawl, enhancing energy efficiency, and reducing carbon footprints. Unlike studies that typically focus on the environmental sustainability of new buildings, this research examines the potential of existing structures to achieve environmental sustainability goals through adaptive reuse. Within this framework, the contributions of adaptive reuse to environmental sustainability and the role of LEED certification in such transformation processes are evaluated based on green building strategies and performance, with the transformation of the Cotton Warehouse Building into an Administrative and Classroom Building serving as a case study. This study underscores the significance of adaptive reuse in terms of environmental sustainability and asserts that addressing similar transformations within the framework of green building principles is a strategic necessity. The green building strategies implemented in the structure are evaluated through the lens of LEED certification, offering a concrete framework that serves as a guide for researchers and stakeholders involved in the process. Additionally, the sustainability index developed based on the building's energy consumption data is employed as a rapid and practical tool to assess the impact of energy consumption on sustainability using limited data. The study makes significant theoretical and practical contributions toward achieving sustainability objectives.