Kira sözleşmesinin yazılı tahliye taahhüdüne dayanılarak sona erdirilmesi
Termination based on the written evacuation commitment in the lease agreement
  1. Tez No: 911707
  2. Yazar: HATİCE ŞULE BIÇAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DÖRTTEPE OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 352.maddesinin 1.fıkrasında konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin dava yoluyla sona erme hallerinden biri olarak yazılı tahliye taahhüdü düzenlenmiştir. Tahliye taahhüdü, kiracının kiralananı belirli bir tarihte boşaltacağına yönelik kiraya verene verdiği bir taahhüttür. Kiracının tahliye taahhüdünde belirtmiş olduğu tarihte kiralananı boşaltmaması halinde kanun koyucu kiraya verene birtakım haklar tanımıştır. Buna göre, kiraya veren yazılı tahliye taahhüdüne dayanarak kiracıya karşı icra takibi veya tahliye davası açabilir. Kiraya veren bu haklarını kullanarak hem kira sözleşmesinin sona erdirilmesini hem de kiralananın tahliyesini talep eder. Kiraya verene, icra takibi veya tahliye davası açması için kanun koyucu tarafından taahhütteki tarihten itibaren bir aylık hak düşürücü süre tanınmıştır. Ancak kiraya verenin bu haklarını kullanabilmesi için ortada geçerli bir tahliye taahhüdü bulunmalıdır. Tahliye taahhüdünün geçerli olabilmesi için de bazı şartları barındırıyor olması gerekir. Buna göre tahliye taahhüdü yazılı olmalı, kiracı veya temsilcisi tarafından verilmeli, tahliye tarihi belirtilmiş olmalı ve kiralananın tesliminden sonra düzenlenmiş olmalıdır. Kiracı, tahliye taahhüdünün geçerli olmadığını, irade sakatlığı hallerinden birinin bulunduğunu, beyaza imza atarak kiraya veren tarafından iradesi dışında taahhüdün doldurulduğunu, taahhütteki imzanın kendisine ait olmadığını, taahhütteki düzenleme tarihinin kiralananın tesliminden sonraki bir tarih olmadığını iddia edecek olursa bu iddiasını ispatlamakla yükümlüdür. Çalışmada konuya ilişkin Türk Hukukundaki düzenlemeler, öğretideki görüşler ve Yargıtay kararları değerlendirilmiştir. Konu ele alınırken genel olarak kira sözleşmesinin ve konut ve çatılı işyeri kirasının tanımı, hukuki niteliği ve sona erme halleri incelendikten sonra yazılı tahliye taahhüdü ve taahhüde dayalı olarak yürütülecek hukuki süreç incelenmiştir. Çalışmanın amacı, tahliye taahhüdü kavramını tam anlamıyla kavranması ve konut ve çatılı işyeri kiralarında tahliye taahhüdüne dayalı olarak ortaya çıkan uyuşmazlıkları ve uyuşmazlıkların çözüm yollarının tespitidir.
Özet (Çeviri)
In Article 352/1 of the Turkish Code of Obligations No. 6098, a provision regarding eviction commitment is included as one of the ways for termination of residential and roofed workplace lease agreements through legal action. The eviction commitment is a pledge given by the tenant to the landowner stating that they will vacate the leased property on a specific date. In case the tenant fails to vacate the property on the specified date in the eviction commitment, the legislator grants certain rights to the landlord. Accordingly, based on the written eviction commitment, the landlord can initiate execution proceedings or eviction lawsuits against the tenant. By exercising these rights, the landlord can request both the termination of the lease agreement and the eviction of the leased property. The legislator has granted the landlord a statutory limitation period of one month from the date specified in the commitment to initiate execution proceedings or eviction lawsuits. However, for the landlord to exercise these rights, a valid eviction commitment must exist. For the eviction commitment to be valid, it must be in writing, provided by the tenant or their representative, specify the eviction date, and be made after the delivery of the leased property. If the tenant alleges that the eviction commitment is not valid, that there is a defect in consent, that the commitment was filled out by the landlord without their consent by signing a blank document, that the signature on the commitment is not theirs, or that the commitment was dated after the delivery of the property, it is their responsibility to prove such claims. Legal provisions, doctrinal opinions, and Supreme Court decisions related to the subject in Turkish law were evaluated in the study. After examining the definition, legal nature, and termination ways of lease agreements in general, as well as residential and roofed workplace leases, the study then analysed the written eviction commitment and the legal process based on such commitments. The aim of the study is to fully explain the concept of an eviction commitment.