Konut ve çatılı işyeri kiralarının kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sona erdirilmesi
Termination of residential and covered commercial leases due to tenant related grounds
- Tez No: 932352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜLLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu madde 352'de konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin kiracıdan kaynaklanan sebeplerle sona erdirilmesi düzenlenmektedir. Bu maddede konut ve çatılı işyeri kiralarının kiracıdan kaynaklanan nedenlerle sona erdirilmesi için üç neden öngörülmüştür. İlk neden, kiracının kiraya verene yazılı tahliye taahhüdünde bulunmasıdır. İkinci neden, kiracının bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olması durumunda kiraya verenin kira sözleşmesini dava yoluyla sonlandırmasıdır. Üçüncü neden ise kiracının veya eşinin aynı ilçe veya belde belediye sınırları içinde oturmaya elverişli başka bir konutunun bulunması ve kiraya verenin kira sözleşmesinin kurulması sırasında bunu bilmemesi halinde sözleşmeyi dava yoluyla sona erdirmesidir. Bu nedenler yalnızca konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinde uygulama alanı bulur. Bunun dışındaki kira sözleşmelerine ilişkin hükümlerine tabi sözleşmelerde bu madde hükmüne dayanarak tahliye davası açılabilmesi mümkün değildir. Çalışmamızda TBK madde 352'de düzenlenen kiracıdan kaynaklanan sebeplerle konut ve çatılı işyeri kira sözleşmelerinin sona erdirilmesine ilişkin hüküm, bu hükme istinaden açılabilecek tahliye davaları, kanunda öngörülen şartlar ve Yargıtay uygulamaları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Article 352 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 regulates the termination of residential and covered commercial lease agreements due to grounds arising from the tenant. In this article, three reasons are stipulated for the termination of residential and covered workplace leases due to grounds arising from the tenant. The first reason is that the tenant has given a written eviction undertaking to the lessor. The second reason is the tenant's failure to pay the rent on time, which causes a notice to be sent to the tenant within one lease year. The third reason is that the tenant or spouse has another dwelling suitable for residence within the municipal boundaries of the same district or town. These reasons have application field only for residential and covered workplace lease agreements. It is not possible to file an eviction lawsuit based on the provisions of this article for the contracts subject to the provisions of other lease agreements. In our study, the provision regulated under Article 352 of the Turkish Code of Obligations regarding the termination of residential and covered workplace lease agreements for grounds arising from the tenant, and the eviction actions that may be filed pursuant to this provision are analyzed in the light of the conditions stipulated in the law and the practices of the Court of Cassation.