Pulmoner emboli hastalarında elektrokardiyografide QRS fragmantasyonu varlığının prognoz üzerine etkisi
The prognostic impact of the presence of QRS fragmentation on electrocardiography in patients with pulmonary embolism
  1. Tez No: 911715
  2. Yazar: MEHMET KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akut pulmoner emboli (PE) ABD de her yıl 300.000 kişide görülmekte ve vakaların %34'ünde ani ölüm ile ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmeyen PE de mortalite hızı %30 iken tedavi edilenlerde %2-8 civarlarındadır. Pulmoner emboli ABD de hastane ölümlerinin önlenebilir en sık nedenidir. Başvuru anında çekilen elektrokardiyografi (EKG) akut myokard enfarktüsünün dışlanmasında ve pulmoner emboli ön tanısının doğrulanmasında ilk basamak tanı yöntemi olarak kullanılabilir. En sık görülen bulgu sinüs taşikardisi olmakla beraber inkomplet veya komplet sağ dal bloğu,sağ aks deviasyonu, D3-aVF, V1-V4 derivasyonlarda T dalga inversiyonu, S1Q3T3, atriyal fibrillasyon ve flutter diğer bulgulardır. Ekokardiyografinin yüksek riskli olmayan Pulmoner emboli hastalarındaki temel ro¬lü, hastaları orta ve düşük risk kategorilerine ayıran bir prognostik gruplama yapılabilmesini sağlamaktır. Çok detektörlü bilgisdayarlı tomografik pulmoner anjiyografii şok ve hipotansiyonun eşlik ettiği yüksek riskli pulmoner emboli şüphesi olan veya yüksek risk kriteri olmayan fakat klinik olarak yüksek olasılıklı pulmoner emboli düşünülen vakalarda önemli bir teşhiş yöntemdir. Son zamanlarda elektrokardiyografide fragmante QRS bulgusunun koroner arter hastalığı, akut koroner sendrom ve kardiyomyopatilerde prognoz açısından ön görücü olup olmadığı araştırılmış ve prognostik öneme sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışmada başvuru anında çekilen elektrokardiyografide tespit edilen QRS fragmantasyonun pulmoner emboli hastalarında prognozla ilişkisi araştırılmıştır. Biz bu çalışmamızda PE tespit edilen hastalarda başvuru anında çekilen EKG'sinde QRS fragmantasyonu varlığının klinik parametreler ve prognoz ile olan ilişkisini belirlemek istedik.
Özet (Çeviri)
Acute pulmonary embolism (PE) affects approximately 300,000 individuals annually in the United States, with sudden death occurring in 34% of cases. Untreated PE has a mortality rate of up to 30%, whereas the treated rate is around 2-8%. Pulmonary embolism is one of the most common preventable causes of in-hospital deaths in the United States. Electrocardiography (ECG) performed at the time of presentation can serve as an initial step in the differential diagnosis of acute myocardial infarction and in confirming the diagnosis of pulmonary embolism. The most commonly observed findings are sinus tachycardia, as well as incomplete or complete right bundle branch block, right axis deviation, T-wave inversion in D3-aVF and V1-V4 leads, and the S1Q3T3 pattern. Echocardiography is a crucial diagnostic method for high-risk pulmonary embolism cases with accompanying shock or hypotension. It is also valuable in identifying pulmonary embolism in patients without high-risk criteria but with a high clinical suspicion. Recently, fragmented QRS findings on electrocardiography have been investigated for their prognostic significance in coronary artery disease, acute coronary syndrome, and cardiomyopathies, and it has been shown to have predictive value. In this study, we aimed to investigate the relationship between fragmented QRS detected on ECG at the time of presentation and the prognosis of patients with pulmonary embolism. In our study, we aimed to determine the relationship between the presence of fragmented QRS on ECG taken at the time of admission in patients diagnosed with PE and clinical parameters and prognosis.