Ahşap yapılarda sanal tasarım sürecinde yapı bilgi modellemesinin uygulanması
Implementation of building information modeling in virtual design process of timber structures
- Tez No: 911714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOGAN TONG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde karşılaşılan iklim krizi, kaynakların tükenmesi, atık üretimi gibi pek çok önemli problem inşaat sektörü ve işleyişi ile doğrudan ilişkilidir. Bu sorunlarla beraber sürdürülebilirliğin önem kazandığı dijitalleşen çağda pek çok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de dönüşüm kaçınılmazdır. Bu dönüşüm, var olan problemlere karşı çözüm üreten, yeni malzemeler, teknikler, yaklaşımlar ve daha optimize bir proje süreci ile mümkün görülmektedir. Bu bağlamda hem geleneksel ve bilinen eski yapı malzemelerinden olan hem de ileri teknoloji ile iyi entegre olabilen ahşap dünyada önem kazanmaktadır. Endüstriyel tekniklerle özellikleri artırılan ve pek çok açıdan dayanıklı ve kullanışlı hale getirilen ahşap, saha dışı yapım ve optimizasyon teknikleri ile birlikte uygulanarak yüksek nitelikte projeler yapılabilmektedir. İleri endüstriyel tekniklerin kullanımı ile beraber zaman, maliyet, enerji ve iş gücü konusunda verimlilik sağlamakta; hata payı azaltılmaktadır. Malzeme olarak sürdürülebilir olmasının yanında, ahşap DfMA+D gibi tekniklerle bir araya getirilerek inşaat atıkları azaltılmakta ve yapı elemanlarının yeniden kullanımı sağlanabilmektedir. Endüstriyel ahşap yapı ürünlerinden olan CLT, pek çok farklı yapım tekniği kullanılarak inşa edilen ahşap yapılarda yaygın olarak kullanılmakta olup, gelecek vadeden önemli bir ürün olarak görülmetedir. Kendine özgü standart ve üretim parametrelerini içeren CLT, bu yapım özelinde sorunların ve ihtiyaçların bilinmesini gerektirmektedir. Ahşap bir yapıda üretim süreci, projedeki diğer süreçler olan tasarım ve inşaat süreci ile beraber düşünülerek yürütülmelidir. Bu bağlamda dijitalleşme ve yapı bilgi modellemesi'nin bu yapım süreci özelinde uygulanması gerekli ve önemlidir. Proje sürecini sanal tasarım başlığı altında Yapı Bilgi Modellemesi'nin tasarım, inşaat ve üretim süreçlerinde nasıl uygulandığı, üretim sürecine odaklı şekilde araştırılmıştır. Bu kapsamda örnek bir proje ve iş akışı oluşturulmuş ve sonuçlar raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the construction sector is directly linked to several critical issues such as climate crisis, resource depletion, and waste production. Amidst these challenges, the era of digitalization emphasizes the importance of sustainability, making transformation inevitable in the construction industry as in many others. This transformation is achievable through new materials, techniques, approaches, and a more optimized project process that offers solutions to existing problems. Timber, one of the oldest traditional building materials, is gaining importance globally due to its compatibility with advanced technology. Enhanced by industrial techniques, timber becomes more durable and functional in various aspects, allowing the creation of high-quality projects when combined with off-site construction and optimization techniques. Utilizing advanced industrial techniques improves efficiency in time, cost, energy, and labor, while reducing error margins. Beyond being a sustainable material, timber can be integrated with techniques like DfMA+D to reduce waste. Cross-Laminated Timber (CLT), a promising and widely used industrial timber construction technique, is gaining traction worldwide. CLT involves unique standards and production parameters, necessitating an understanding of its specific challenges and requirements. The production process must be considered alongside other project phases, such as design and construction. In this context, the application of digitalization and Building Information Modeling (BIM) is crucial and necessary for this construction process. This thesis investigates how BIM is implemented in design, construction, and production processes under the umbrella of virtual construction. An exemplary project and workflow were developed, and the results were documented.