Kronik böbrek yetmezliği ve hafif hipertansiyonu olan hastalarda lisinopril ve losartanın serum eritropoietin düzeyine etkileri
  1. Tez No: 91172
  2. Yazar: MERAL BURSALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY OYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET : ACEFleri ve A-II reseptör antagonistleri kan basıncım düşürücü etkileri nedeni ile hipertansiyon tedavisinde kullanım alam bulan ilaçlardır. Bunun yamsıra kardioprotektif ve renoprotektif özelliklerinden dolayı konjestif kalp yetmezliğinde ve KBY'li hastalarda da kullanılmaktadır. Literatürde ACEFlerinin son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda, uzun dönemde Hb ve Htc değerlerinde düşmeye yol açtığına dair birçok yayın bulunmaktadır. Ancak ACEFlerinin ve A-TT reseptör antagonistlerinin hemodiyaliz hastalarında anemiye yol açıp açmadıkları ve anemiye yol açma mekanizmaları ile ilgili çelişkili görüşler mevcuttur. Bazı çalışmaların sonuçlan bu iki grup ilacın Epo sekresyonunu azaltarak, baza çalışmalar da kemik iliğinde eritropoiezisi baskılayarak anemiye yol açtıklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle, bu kısa süreli çalışmada bir ACEI olan lisinoprilin ve bir A-II reseptör antagonisti olan losartamn beş günlük kullanımda bazal eritropoietin düzeylerine etkileri araştırıldı. Ayrıca hastalardaki kan basıncı, biyokimya ve hematolojik parametreler üzerine olan etkileri de değerlendirildi. Çalışmaya son dönem böbrek yetmezliği olan 38 hasta alınmıştır. Bazal incelemeler yapıldıktan sonra, hastaların 19'una beş gün süre ile lisinopril 20 mg/gün, 19 hastaya da yine beş gün süre ile 50 mg/gün losaıtan tedavisi verilmiştir. Bu süre sonunda hastaların kan basıncı, serum Epo düzeyleri, biyokimyasal ve hematolojik parametreleri yeniden değerlendirilmiştir. Lisinopril grubunda ortalama serum Epo düzeyleri 32.5±5.7 mlU/ml'den 52.3±6.7 mlU/mPye yükselmiş olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p0.05). Çalışmamızda hem lisinopril hem de losartan grubunda ilaç kullanımı ile serum Epo düzeyinde, lisinopril grubunda istatistiksel olarak anlamlı olmak üzere artma saptanmıştır. Bu bulgu, ACEFlerinin ve A-IT reseptör 44antagonistlerinin serum Epo düzeylerini azaltarak hemodiyaliz hastalarında anemiye neden oldukları şeklindeki görüşler ile uyumlu değildir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY: ACEI and A-n reseptör antagonists are drugs which can be used in anti- hypertansive therapy because of their effects on reducing high blood pressure. Moreover, they can also be used in congestive heart failure and ESRD because of their cardioprotective and renoprotective effects. In the literature, there are many studies which show that ACEI decrease Hb and Htc degrees in the long term with the ESRD patients. However, there are opposing ideas on whether ACET and A-TT reseptör antagonists cause anemia with hemodialysis patients and mechanisms that cause anemia. Results of many studies prove us that these two groups of drugs cause anemia by decreasing Epo secretion or supress erythropoiesis in bone marrow. For this reason, in this short period study, lisinopril which is an ACEI and losartan which is an A-II reseptör antagonist, effects on basal erythropoietin levels in five days use are researched. Moreover, these two drug's effects on the blood pressure, biochemistry and haematologic parameters are also researched. 38 patients with ESRD are taken under research. After basal researches done, 19 of the patients are treated with lisinopril (20 mg/day) and the other 19 are treated with losartan (50 mg/day) for five days. At the end of the five days, blood pressure, erythropoietin levels, biochemical and haematologic parameters of the patients are observed again. In lisinopril group the mean serum Epo level has increased to 52.3±6.7 mIU/ml from 32.5±5.7 mTU/ml and this difference between levels was significant statistically (p0.05). In our study it has been found that, in use of drugs either lisinopril group or losartan group in serum Epo level, there is a significant increase but it is significant statistically in lisinopril group. This discovery does not accord 46with the ideas that claims ACEI and A-II reseptör antagonists cause to anemia since decreasing serum Epo levels in patients with ESRD.