Kronik böbrek yetmezliği hastalarında iskemik inme risk faktörleri ve inme alt tiplerinin incelenmesi
Surveying of the ischemic stroke risk factors and stroke subtypes at patients with chronic kidney disease
- Tez No: 409690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnme en sık izlenen nörolojik hastalıklardan başında gelir. Ölüm nedenleri arasında inme üçüncü sıradayken özürlülüğe yol açan nedenler arasında ise ilk sıradadır. Literatürde hipertansiyon, diyabetes mellitus, önceki inme, yaş ile sigara ve alkol tüketimini inme ile arasındaki ilişki incelenmiş ancak kronik böbrek yetmezliği ile inme alt tipleri ile ilişkisi yeterli değerlendirilmemiştir. Çalışmamızda kronik böbrek yetmezliği hastalarında iskemik inme alt tipleri ve etki eden risk faktörleri, kronik böbrek yetmezliği evresi ve inme şiddetiyle inme tipinin arasındaki ilişkinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda retrospektif olarak Ocak 2009 ile Ağustos 2014 tarihleri arasındaki kronik böbrek yetmezliği olan iskemik inme tanısı alan 195 olgu dahil edildi. Çalışmamızda ileri yaş, koroner arter hastalığı varlığı, antiagregan ve antikoagulan ilaç kullanımı ve orta evre konik böbrek yetmezliği, kardiyoemboli ile başvuran hastalarda en sık gözlendi. Hipertansiyon ve hiperlipidemi varlığı, sigara ve alkol tüketiminin büyük arter aterosklerozu grubundaki hastalarda en sık olarak bulunduğu saptandı. Kadın cinsiyet ve anemi varlığı ise en sık olarak küçük damar hastalığında gözlendi ve küçük damar hastalığı olanlar acil servise daha yüksek arteriyel tansiyon basıncı değerleriyle başvurduğu saptandı. Diyaliz tedavisi alanların ve ağır evre kronik böbrek yetmezliği olan hastaların en sık olarak sebebi belirlenemeyenler olarak sınıflandırılan grupta yer aldıkları saptandı. Erkek cinsiyet, diyabetes mellitus varlığı, serebrovasküler hastalık öyküsü ve hafif kronik böbrek yetmezliği ise en sık olarak diğer sebepler tanısı alanlarda izlendi. İnme şiddeti incelendiğinde küçük damar hastalığı tanısı alanlar diğer inmelerden daha düşün NIHHS skoruna sahipken küçük damar hastalığı ve diğer sebepler arasında isatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p:0,002). Sonuç olarak kronik böbrek yetmezliği hastalarında iskemik inme prognozunun iyileştirilebilmesi için İİ alt tiplerine etki eden risk faktörlerinin bilinmesi ve tedavi seçeneklerine risk faktörlerine göre modifiye edilmesi gerekliliği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
stroke is one of the leading neurological disease. It is the thirth disease among the diseases caused death and leading reason for the morbidity. Hypertention, diabetes mellitus, prior stroke, age, smoking and alcohol compsumption are well-known etiologies but the importance of the relationship between chronic kidney disease and stroke sbtypes is not well understood. Aim study was to compare ischemic stroke subtypes and effects of risk factors and relation between grade of kidney disease and severity of stroke subtypes. Our study was designed retrospectively and performed with data of the patients who were hospitalized due to ischmemic stroke. We include 195 subjects who were diagnosed ischemic stroke and chronic kidney disease. In our study elder age, coronary artery disease, use of antiagregant and anticoagulant medications and moderate kidney disease were more frequent for cardioembolism. Hypertention, hyperlipidemia, smoking and alcohol compsumption were more frequent for large artery disease. Female sex and anemia were more frequent in small vessel disease, dialysis and severe kidney disease were more frequent in unknown etiologies, male sex, diabetes mellitus, prior stroke mild kidney disease were frequent for other etiologies.NIHHS score were lower in small vessel disease compared to other etiologies. This relation was statistically significant (p:0,002). As a result, in order to improve prognosis in ischemic stroke with chronic kidney disease, risk factors have to be recognized and the treatment options have to be modified due to the risk factors